< sekcia Slovensko

Prieskum: Ľudia by za prezidenta volili Mistríka, Bugára a Harabina

Ilustračná snímka. Foto: TASR Martin Palkovič

Prezidentské voľby budú na jar budúceho roka.

Bratislava 12. decembra (TASR) - Ak by sa prezidentské voľby konali v decembri, ľudia by najviac volili vedca Roberta Mistríka (16,8 percenta). Na druhom mieste by skončil predseda koaličného Mosta-Híd Béla Bugár so 16,2 percenta a trojicu uzatvára sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin (12,8 percenta).

Nasleduje poslanec Národnej rady SR Sme rodina Milan Krajniak, ktorého by volilo 12,3 percenta respondentov. Za ním skončila Zuzana Čaputová s 10,9 percenta. Menej ako desaťpercentnú podporu by získal František Mikloško (9,5 percenta), Marián Kotleba (sedem percent), Eduard Chmelár (6,2 percenta), Gabriela Drobová (tri percentá), József Menyhárt (2,2 percenta) a Juraj Zábojník (1,4 percenta). Menej ako jedno percento podpory by dostali Róbert Švec a Radovan Znášik, ktorý mali zhodne po 0,6 percenta. Na poslednom mieste skončila Bohumila Tauchmannová s 0,5 percenta.

Prieskum agentúry AKO si objednala jedna z kandidátok na prezidenta Zuzana Čaputová. Uskutočnil sa od 6. do 10. decembra na vzorke 1000 respondentov formou telefonického dopytovania. Do prieskumu boli zaradení len kandidáti, ktorí deklarovali zámer zúčastniť sa na voľbách. Z prieskumu tiež vyplýva, že voliť by nešlo 13,3 percenta opýtaných a nerozhodnutých je 22,5 percenta.

Prezidentské voľby budú na jar budúceho roka. Viacerí z uvedeného zoznamu už oznámili kandidatúru a zbierajú podpisy. Termín volieb ešte určený nie je a nie sú známi ani všetci kandidáti. Na kandidatúru musia kandidáti splniť viacero podmienok vrátane veku a vyzbieraných podpisov (buď 15 poslaneckých, alebo 15.000 občianskych).


Ak by kandidoval aj Raší, Danko a Remišová


Trochu inak by čísla vyzerali, ak by sa do volebného zápasu zapojil aj Richard Raši (Smer-SD), Andrej Danko (SNS) a Veronika Remišová (OĽaNO). Agentúra AKO, s. r. o. uskutočnila v dňoch 3. - 4.12.2018 prieskum preferencií kandidátov na prezidenta, kde skupinu doteraz ohlásených kandidátov rozšírila o tieto tri mená možných kandidátov. Výberovú vzorku tvorilo 1000 respondentov. Vzorka bola reprezentatívna voči populácii SR z hľadiska veku, pohlavia, vzdelania, národnosti, kraja.

Otázka znela „V budúcom roku budú voľby prezidenta. Ak by sa voľby konali tento víkend, ktorému z uvedených kandidátov by ste asi dali svoj hlas? Predčítam vám ich zoznam v náhodnom poradí“.

Šesť respondentov deklarovalo, že by určite nešli voliť, 22,9% nevedelo koho by teraz volili a 0,9% odmietlo prezradiť koho by volili. Rozhodnutých (teda tých, ktorí deklarovali že by išli voliť a vedia koho) je teda 70,2% respondentov.

Hlasy by rozdelili takto: Róbert MISTRÍK (14,8 percenta), Štefan HARABÍN (10,0), Béla BUGÁR
(9,8), Andrej DANKO (8,8), Richard RAŠI (8,5), Veronika REMIŚOVÁ (8,3), Eduard CHMELÁR (7,7), Zuzana ČAPUTOVÁ (6,6), František MIKLOŠKO (6,4), Milan KRAJNIAK (6,0), Marián KOTLEBA (4,3), Martin DAŇO
(2,7), Gabriela DROBOVÁ (1,9), József MENYHÁRT (1,7), Juraj ZÁBOJNÍK (1,0), Róbert ŠVEC (0,6), Bohumila TAUCHMANNOVÁ (0,6), Radovan ZNÁŠIK (0,3).