Quantcast
< sekcia Slovensko

Prieskum: Odpad triedia najmä starší ľudia

Ilustračné foto Foto: TASR - Štefan Puškáš

Najviac triedia starší ľudia plasty, a to 84 percent.

Bratislava 19. októbra (TASR) - Odpad triedia najmä starší ľudia. Väčšina z nich si pri nákupoch všíma, či je obal vyrobený z recyklovaného materiálu. Dôležitú úlohu pri nákupnom rozhodovaní stále zohráva cena. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala organizácia zodpovednosti výrobcov Envi-Pak.

V prieskume 93 percent ľudí starších ako 50 rokov deklarovalo, že odpad triedi. Mladší ľudia podľa prieskumu triedia menej, v kategórii do 50 rokov je to 83 percent. Dôvodov, prečo starší ľudia začali viac triediť, môže byť podľa riaditeľky pre komunikáciu OZV Envi-Pak Kataríny Kretter viacero. Tvrdí, že pomohlo dobré nastavenie odpadového hospodárstva, pretože v tých mestách, v ktorých funguje, ľudia menej spaľujú odpad. "No a v neposlednom rade majú na starých rodičov veľký vplyv vnúčatá, preto aj edukácia detí v škôlkach či v školách je stále veľmi dôležitá," skonštatovala Kretter.

Najviac triedia starší ľudia plasty, a to 84 percent. Papier a sklo vždy vytriedia tri štvrtiny starších, vyplýva z prieskumu. "Z výsledkov prieskumu vidíme, že starší ľudia sa už základné druhy komodít naučili triediť. Stále tu však vidíme priestor na zlepšenie, čomu by pomohla hlavne vyššia informovanosť v oblasti triedenia," hovorí Kretter.

Prieskum ďalej uvádza, že pre väčšinu, 74 percent ľudí, je cena dôležitejšia ako obal vyrobený z recyklovaného materiálu. To, či je produkt zabalený v recyklovateľnom obale, si pri nákupe všíma 65 percent ľudí. Sedemdesiatjeden percent respondentov deklarovalo, že ak by mali tú možnosť, uprednostnili by nakupovanie bezobalových výrobkov.

Online prieskum bol realizovaný v júni 2020 na reprezentatívnej vzorke 1000 respondentov, z toho starších ako 50 rokov ich bolo 430.