< sekcia Slovensko

PRIESKUM: Parlamentné voľby by vyhrala strana Smer-SD

Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann

Prieskum volebných preferencií uskutočnila agentúra AKO v dňoch 21. až 23. augusta formou telefonického dopytovania. Výberovú vzorku tvorilo 1000 respondentov.

Bratislava 24. augusta (TASR) – Ak by sa voľby do parlamentu konali teraz, zvíťazila by v nich strana Smer-SD. Volilo by ju 25 percent voličov, v parlamente by obsadila 40 kresiel. Vyplýva to z augustového telefonického prieskumu agentúry AKO. Jeho výsledky zverejnila dnes.Druhé najvyššie volebné preferencie má strana SaS, ktorá v prieskume získala 18 percent. Za ňou s väčším odstupom nasleduje ĽSNS (11 percent). Ďalšie poradie je tesné: hnutie Sme rodina získalo 9,4 percenta, strana SNS 9,1 percenta a hnutie OĽaNO-NOVA 8,9 percenta.Do parlamentu by sa podľa prieskumu dostali ešte strany Most-Híd (7,5 percenta) a KDH (6 percent). Povinné päťpercentné kvórum by neprekonala strana SMK-MKP (3,9 percenta). Ďalšie strany majú volebné preferencie pod úrovňou jedného percenta: Sieť (0,5 percenta), KSS (0,3 percenta), Strana zelených Slovenska (0,2 percenta), Priama demokracia (0,1 percenta).Prepad preferencií zaznamenali všetky tri vládne strany. SNS poklesla v porovnaní s ostatným júlovým prieskumom agentúry o 1,3 percentuálneho bodu, Smer-SD o 0,8 percenta a Most-Híd o 0,1 percenta.

Mierne pokleslo aj hnutie OĽaNO-NOVA (o 0,3 percenta) a stratilo aj mimoparlametné KDH (0,8 percenta). Narástla naopak najmä opozičná strana SaS, a to o 2,1 percentuálneho bodu, tiež Sme rodina (o 0,8 percenta) a ĽSNS (o 0,7 percenta).Prieskum volebných preferencií uskutočnila agentúra AKO v dňoch 21. až 23. augusta formou telefonického dopytovania. Výberovú vzorku tvorilo 1000 respondentov. Vzorka bola reprezentatívna voči populácii SR z hľadiska veku, pohlavia, vzdelania, národnosti, kraja. Otázka znela "Prednedávnom sa konali voľby do NR SR (parlamentu). Keby boli voľby teraz, ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? Budem vám strany čítať v náhodnom poradí”.