Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 23. jún 2024Meniny má Sidónia
< sekcia Slovensko

Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer-SD

Na snímke sprava podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD), minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD) a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) prichádzajú na mimoriadne rokovanie vlády SR a zasadnutie Bezpečnostnej rady SR v Bratislave vo štvrtok 16. mája 2024. Foto: TASR Pavel Neubauer

Pred bránami parlamentu by zostala koalícia hnutie Slovensko (bývalé OĽANO), Za ľudí a Kresťanská únia.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Bratislava 27. mája (TASR) - Voľby do Národnej rady (NR) SR by v máji vyhrala strana Smer-SD so ziskom 21,8 percenta hlasov. Druhé by skončilo hnutie Progresívne Slovensko (PS) s podporou 20,8 percenta voličov. Po ňom by nasledovala strana Hlas-SD so ziskom 17,2 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre televíziu Joj 24.

Do parlamentu by sa dostali aj KDH (7,3 percenta) a SaS (6,7 percenta). Hranicu zvoliteľnosti by prekročila aj SNS (5,2 percenta) a Republika (5,1 percenta).

Pred bránami parlamentu by zostala koalícia hnutie Slovensko (bývalé OĽANO), Za ľudí a Kresťanská únia. Získala by 4,7 percenta hlasov, no ako koalícia troch strán by na postup potrebovala aspoň sedem percent.

Do parlamentu by sa nedostali ani Aliancia (3,9 percenta), Demokrati (3,6 percenta) či Sme rodina (3,1 percenta). Zisk ostatných strán a hnutí by skončil pod jedným percentom.

Na základe prieskumu by Smer-SD v parlamente získal 39 kresiel, PS 37 a Hlas-SD 31. S 13 poslancami by v NR SR bolo KDH a SaS s 12 poslancami. SNS a Republika by mali po deväť kresiel.

Prieskum sa realizoval od 7. do 14. mája na vzorke 1000 respondentov.