Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. december 2023Meniny má Oldrich
< sekcia Slovensko

PRIESKUM: Voľby by v septembri vyhral Smer-SD, nasledovalo by PS

Na archívnej snímke poslanec NRSR Robert Fico (SMER-SD) Foto: TASR - Jaroslav Novák

Koalícia OĽANO a priatelia, Za ľudí a Kresťanská únia by sa do parlamentu nedostala.

Bratislava 17. septembra (TASR) - Voľby do Národnej rady (NR) SR by v septembri vyhrala strana Smer-SD so ziskom 18,9 percenta hlasov. Nasleduje Progresívne Slovensko (PS) so 16,5 percenta a Hlas-SD so 14,6 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre reláciu Na telo televízie Markíza.

Do parlamentu by sa dostali aj hnutie Republika (8,0 percenta), SNS (6,4 percenta), KDH (6,2 percenta) a SaS (5,1 percenta).

Koalícia OĽANO a priatelia, Za ľudí a Kresťanská únia by sa do parlamentu nedostala. Získala by 6,3 percenta, na postup však potrebuje aspoň sedem percent.

Pred bránami NR SR by ostalo aj hnutie Sme rodina (4,9 percenta), Demokrati (3,7 percenta), Aliancia (3,6 percenta), ĽSNS (1,8 percenta), Modrí, Most-Híd (1,5 percenta) a subjekty združené okolo Maďarského fóra (0,8 percenta).

Do parlamentu by sa nedostala ani Pirátska strana - Slovensko (0,5 percenta), SDKÚ - DS ani Komunistická strana Slovenska (zhodne po 0,3 percenta). Karma a MySlovensko by získali po 0,2 percenta, Srdce vlastenci a dôchodcovia - Slovenská národná jednota a Vlastenecký blok by mali zhodne 0,1 percenta. Ďalej by nasledovali strany Spravodlivosť, Slovenské Hnutie Obrody, Princíp a Spoločne občania Slovenska.

Na základe výsledkov prieskumu by Smer-SD v parlamente získal 37 kresiel, PS 33 a Hlas-SD 29. So 16 poslancami by bola v NRSR Republika, SNS by mala 13 mandátov, KDH 12 a SaS 10.

Prieskum sa realizoval od 6. do 13. septembra na vzorke 1001 respondentov.