Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 26. apríl 2025Meniny má Jaroslava
< sekcia Slovensko

Prioritou diplomacie SR je rozširovať ekonomické aktivity v zahraničí

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD). Foto: TASR - Martin Baumann

Najdôležitejšou prioritou rezortu v tomto roku bude podľa ministra angažovanosť SR v mierovom procese na Ukrajine.

Bratislava 1. januára (TASR) - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR chce v roku 2025 pokračovať v otváraní šiestich nových zastupiteľských úradov SR či ďalej rozširovať ekonomické aktivity Slovenska v zahraničí. Hlavnou prioritou rezortu je tiež angažovať sa v mierovom procese na Ukrajine. V rámci rozhovoru to pre TASR uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD).

Najdôležitejšou prioritou rezortu v tomto roku bude podľa ministra angažovanosť SR v mierovom procese na Ukrajine. Podotkol, že zlou politikou predchádzajúcej vlády sa SR, ako aj EÚ dostala do pozície, v ktorej dopláca na sankcie prijaté voči Rusku. "Európska únia stráca konkurencieschopnosť a do toho spadá aj Slovensko, pretože sme súčasťou Európskej únie a všetko je to spôsobené nezmyselnou vojnou na Ukrajine, ktorá sa nikdy nemala udiať a mala skôr byť riešená diplomaticky," skonštatoval.

Postoj SR podľa jeho slov ostáva nemenný, a to, že vojna na Ukrajine nemá vojnové riešenie. "Tretí rok tejto vojny, ktorý sa už bude končiť vo februári, ukázal, čo nás však neteší, že sme mali pravdu, že vojenské riešenie tam nie je a je potrebné hľadať riešenie diplomatické," podotkol Blanár. Slovensko je podľa jeho slov pripravené zúčastniť sa na avizovanom druhom mierovom samite. "Chceme, aby tam bolo Rusko, ako aj Čína a štáty globálneho juhu, aby dohoda bola podporená viacerými veľmocami, ktoré zagarantujú to, čo sa dohodne, aby to mohlo mať nejakú trvalú udržateľnosť," poznamenal minister. Zopakoval, že SR ponúka možnosť zorganizovať predprípravné stretnutia pred samitom na našom území.



Medzi ďalšie priority rezortu patrí proces otvárania nových zastupiteľských úradov v zahraničí. Nové veľvyslanectvá majú vzniknúť v Malajzii, na Filipínach, v Tanzánii, Alžírsku, ale aj v Austrálii a Belgicku. Ako priblížil, napríklad vo Filipínach a v Malajzii chce rezort nadviazať na už prebiehajúcu spoluprácu v rámci dovozu pracovníkov. "Slovenská republika čelí personálnemu nedostatku, preto sme aj prijali legislatívu, ktorá nám umožní na základe národných víz priviesť pre konkrétne firmy pracovníkov, ktorí v nich budú pracovať," vysvetlil minister. Slovensko chce zároveň podľa jeho slov byť v týchto krajinách ekonomicky úspešné. "Trh sa rozvíja veľmi rýchlo a chceme byť pri tom aj my, aj napríklad s naším obranným priemyslom, ktorý je veľmi silný," ozrejmil.

Otvorenie zastupiteľských úradov v Alžírsku a Tanzánii má podľa neho význam z politického aj ekonomického hľadiska. "Pretože Alžírsko je významná krajina, ktorá je medzi šesticou najväčších vývozcov plynu na svete. Práve Alžírsko je spojené s plynovodom s Talianskom a Taliansko je prepojené so strednou Európou a je to priestor na to, aby sme hľadali aj možnosti našej energetickej bezpečnosti, čo sa týka aj zásobovania plynu, a preto sa tomu budeme maximálne venovať," priblížil.

Rezort v budúcom roku plánuje ďalšie návštevy na úrovni ekonomických misií so slovenskými podnikateľmi v zahraničí, ktoré by mali byť orientované na severnú Afriku a Indo-Pacifik. "Chceme v tom pokračovať ďalej, rozširujeme počet plnohodnotných ekonomických diplomatov zo 17, ktorých som zdedil, na plánovaných 43. Tomu sa intenzívne venujeme a v tomto roku ich budeme postupne obsadzovať a posilňovať naše ekonomické aktivity," dodal Blanár.

HRABKO: Štátny smútok v čase pohrebu pápeža je dobrý politický krok

Náboženskú vieru pokladá Hrabko za osobnú a súkromnú vec každého človeka, pápež František však bol podľa neho aj uznávanou politickou osobnosťou (správa, PODCAST, VIDEO).

- Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 4:2 v piatom finálovom zápase play off Tipos extraligy.

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.

- Natália Hejková sa rozlúčila so svojou 38-ročnou trénerskou kariérou 13. ligovým titulom s ZVVZ USK Praha.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rokoval počas dvojdňovej pracovnej cesty v Kirgizsku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s ktorými sa zhodol na zintenzívnení vzájomných vzťahov.

- Čína v piatok oslobodila niektoré dovozy z USA od svojich ciel. To naznačuje, že obchodná vojna medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami by sa mohla zmierniť.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli ani v druhom prípravnom zápase s Českom. Po štvrtkovej prehre 0:4 nestačili v piatok opäť v Ostrave - Porube na domáci výber 1:2.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre časopis Time vyjadril presvedčenie, že Saudská Arábia normalizuje vzťahy s Izraelom v dohľadnom čase a pripojí sa tak k tzv. abrahámovským dohodám.

- Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho.

- Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka verí, že v Národnej rade (NR) SR neprelomia veto prezidenta k zákonu o tzv. covidových amnestiách.

- Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí. Ide o piatu novelu zákona o ochrane prírody za posledné dva roky.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa stretne v pondelok (28. 4.) s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý príde na oficiálnu návštevu Slovenska. Okrem iného sa budú partneri zaoberať aj možnosťami spolupráce v oblasti energetiky.

- Slovenská advokátska komora (SAK) dôrazne odmieta akékoľvek útoky na predstaviteľov justície, či už ide o sudcov, prokurátorov, advokátov, notárov, exekútorov alebo zástupcov iných právnických povolaní.