< sekcia Slovensko

Prípad tendra na záchranky postúpi na NAKA

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Michal Svítok

Šéfku rezortu zdravotníctva Andreu Kalavskú (nominantka Smeru-SD) ako občana vyrušujú pochybnosti okolo výberového konania. 

Bratislava 25. septembra (TASR) – Podnet ministerstva zdravotníctva v prípade tendra na licencie pre záchranky postúpi Krajská prokuratúra (KP) v Bratislave Národnej kriminálnej agentúre (NAKA).

"Uvedené trestné oznámenie bolo doručené tunajšej prokuratúre cestou trestného odboru Generálnej prokuratúry (GP) SR dňa 19. septembra. V priebehu tohto týždňa bude predmetná vec zaslaná na ďalšie konanie Národnej kriminálnej agentúre," uviedol v stredu pre TASR prokurátor KP v Bratislave a hovorca Matej Izakovič.

Podanie v prípade tendra bolo na GP SR doručené začiatkom mesiaca. Následne ju GP SR postúpila na KP v Bratislave s tým, že uložila podriadenej prokurátorke, aby požiadala o súčinnosť Úrad pre verejné obstarávanie.

Šéfku rezortu zdravotníctva Andreu Kalavskú (nominantka Smeru-SD) ako občana "vyrušujú" pochybnosti okolo výberového konania. Tender na poskytovanie záchranárskych služieb za 800 miliónov eur na šesť rokov však podľa jej slov legislatívne zopakovať nejde.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) vyhlásil výberové konanie na vydanie povolenia na prevádzkovanie ambulancií záchrannej zdravotnej služby v polovici júna, týkalo sa 328 bodov. Najviac ich získala spoločnosť LSE - Life Star Emergency. Nasledovali štátne záchranky z Bratislavy a Košíc. Dôvodom pochybností sú informácie denníka Sme o prepojeniach členov výberovej komisie na najúspešnejšiu firmu. Predseda ÚDZS Tomáš Haško zaujatosť členov komisie odmieta. Trvá na tom, že tender bol v súlade s príslušnou legislatívou.