Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Slovensko

Pripomíname si medzinárodný deň čistej energie

Ilustračná snímka. Foto: TASR Edmund Örzsik

Pojem čistá energia označuje taký typ energie, ktorej výroba nemá negatívny efekt na životné prostredie.

New York/Bratislava 26. januára (TASR) - Medzinárodný deň čistej energie sa pripomína 26. januára a Valné zhromaždenie (VZ) Organizácie Spojených národov (OSN) ho vyhlásilo 25. augusta 2023. Úlohou dňa je zdôrazniť potrebu prechodu na udržateľné energetické zdroje a zvýšiť informovanosť o opatreniach pre spravodlivý a inkluzívny prechod na čistú energiu.

V tento deň v roku 2009 vznikla aj Medzinárodná agentúra pre obnoviteľnú energiu (IRENA), ktorá je medzivládnou agentúrou podporujúcou krajiny pri ich prechode na čistú energiu. Medzi členské štáty agentúry patrí aj Slovenská republika.

Pojem čistá energia označuje taký typ energie, ktorej výroba nemá negatívny efekt na životné prostredie. Táto energia pochádza z obnoviteľných zdrojov, čiže takých, ktoré sa prirodzene obnovujú počas ich využívania minimálne tak rýchlo, ako sú spotrebúvané. Vyšší podiel produkcie a využívania čistej energie obmedzuje spaľovanie fosílnych palív, znižuje odlesňovanie, zlepšuje hospodárenie s pôdou a znižuje dosah klimatickej zmeny.

Veľká časť skleníkových plynov vzniká pri spaľovaní fosílnych palív (ropa, uhlie, zemný plyn) na výrobu elektriny a tepla. Vo svete, ktorý zápasí so zmenou klímy, hrá preto čistá energia zásadnú úlohu pri znižovaní emisií. Je aj prínosom pre komunity, ktoré nemajú prístup k spoľahlivým zdrojom energie.

Spojenie medzi čistou energiou, sociálno-ekonomickým rozvojom a environmentálnou udržateľnosťou je kľúčové pri riešení problémov, ktorým čelia zraniteľné komunity na celom svete. Mnohé z týchto rozvojových regiónov sa totiž ešte stále vo veľkej miere spoliehajú na znečisťujúce fosílne palivá.

Ak bude súčasný trend pokračovať, tak do roku 2030 bude približne 1,8 miliardy ľudí stále používať nebezpečné, nezdravé a neefektívne zdroje energie. Čistá energia je tak neoddeliteľnou súčasťou boja proti zmene klímy a obmedzovanie fosílnych palív je nevyhnutným krokom pri prechode na udržateľnú energiu.

Podľa pôvodu existuje viacero zdrojov čistej energie. K najvyužívanejším obnoviteľným zdrojom čistej energie patrí energia zo slnka. Výroba elektriny sa realizuje najčastejšie cez fotovoltické články v solárnych elektrárňach. Významná je aj energia z vody, ktorá sa získava z jej pohybu alebo teplotných rozdielov. Využitie energie je cez malé aj veľké vodné elektrárne.

Medzi čisté energie patrí aj energia pochádzajúca z bio zložiek. Ide o rastlinné alebo živočíšne produkty, ktoré je možné využiť tak v doprave na biopalivá, ako aj v tuhom skupenstve na spaľovanie a získavanie tepla. Na biomasu možno využiť aj drevený odpad, exkrementy hospodárskych zvierat, mestský odpad i slamu rôzneho typu.

Ďalším zdrojom čistej energie je vietor. Cez veterné turbíny nachádzajúce sa vo veterných parkoch a vo veľkých veterných elektrárňach je možné získať energiu vo vnútrozemí aj v prímorských oblastiach. Plusom je, že pri výrobe sa neprodukujú žiadne skleníkové plyny.

Z pohľadu svetovej produkcie energie tvorí geotermálna energia, ktorá tiež patrí k zdrojom čistej energie, najmenšiu zložku. Ide o energiu, ktorá sa získava z horúceho jadra zeme, a to buď s využitím pary, alebo vody.





Zdroje: https://www.genevaenvironmentnetwork.org/events/international-day-of-clean-energy-2025/; https://www.un.org/en/observances/clean-energy-day

Prezident verí, že si pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje

V úvode liturgie predseda Konferencie biskupov Slovenska arcibiskup Bernard Bober prečítal odkaz od pápeža Františka venovaný slovenským pútnikom s posolstvom pre celé Slovensko.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.

- Okresný súd Žilina v piatok rozhodol v prípade vlaňajšej vraždy novorodenca v Rajci. Súd uznal 26-ročnú Luciu L. za vinnú a za obzvlášť závažný zločin vraždy jej uložil trest odňatia slobody v trvaní 17 rokov.

- Hľadaný občan Srbskej republiky bol vydaný na Slovensko v súvislosti s neoprávneným čerpaním pandemickej pomoci. TASR o tom informovala Alexandra Szakálová z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR.

- Americký prezident Donald Trump predstavil zlatú kartu, ktorá by bohatým prisťahovalcom poskytla možnosť zostať v Spojených štátoch bez časového obmedzenia.

- Poslanci začali dopoludnia rokovať o dvoch novelách Ústavy SR, jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH. O návrhoch sa rokuje spoločne v zlúčenej rozprave. Do diskusie sa písomne prihlásilo 18 poslancov. Následne sa môžu do debaty hlásiť aj ústne.

- Firemné insolvencie po celom svete budú pokračovať v raste. Po 10-percentnom náraste v minulom roku sa očakáva ďalší vzostup o 6 % v roku 2025 a o 3 % v roku 2026. Ak sa prognózy potvrdia, znamenalo by to už 5 po sebe nasledujúcich rokov s rastúcimi insolvenciami.

- Polícia upozorňuje na priebežnú uzáveru tunela Horelica na ceste I/11. Dôvodom sú kolóny na hraničnom priechode s Českou republikou vznikajúce v súvislosti s kontrolami a opatreniami proti slintačke a krívačke.

- Policajti z Komárna zadržali dvojicu, ktorá sa vlámala v Komárne do miestnej cukrárne. Z nej odcudzila notebook a fľašu šumivého vína, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie 33. schôdze sériou návrhov z dielne Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Ako prvú preberajú novelu zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi.

- Navážanie zvierat usmrtených v dôsledku rozšírenia nákazy slintačky a krívačky do priestorov vojenského areálu pri Leviciach bolo ukončené. Potvrdil to primátor Levíc Ján Krtík.

- Najmenej traja ľudia zahynuli v piatok pri nepriateľskom útoku bezpilotného lietadla v meste Sajdá na juhu Libanonu, informovali štátne médiá.

- Úradujúci juhokórejský prezident Han Tok-su v piatok prisľúbil zabezpečenie stability v oblasti národnej bezpečnosti a diplomacie. Urobil tak po tom, čo ústavný súd potvrdil odvolanie suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola.

- Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský prispel jednou asistenciou k výhre Montrealu Canadiens v zámorskej NHL nad Bostonom Bruins 4:1. Jeho tím zaznamenal tretí triumf v sérii a poistil si druhú voľnú kartu vo Východnej konferencii.

- Americká vláda zakázala svojim zamestnancom v Číne, ich príbuzným a ďalším osobám s bezpečnostnou previerkou uzatvárať milostné alebo sexuálne vzťahy s čínskymi občanmi.

- Úrad generálneho inšpektora ministerstva obrany Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že bude vyšetrovať, či minister obrany Pete Hegseth používal komerčnú aplikáciu na zasielanie správ Signal na diskusiu o leteckých útokoch USA na Jemen.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Maďarsko za odvážne a principiálne rozhodnutie ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde. Netanjahu sa tak vyjadril počas návštevy Budapešti, kam vo štvrtok pricestoval napriek zatykaču, ktorý naňho vlani vydal ICC.

- Juhokórejský ústavný súd v piatok potvrdil odvolanie (impeachement) suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola z prezidentského úradu za vyhlásenie krátkodobého stanného práva v decembri minulého roka.