Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. december 2025Meniny má Branislava a Bronislava
< sekcia Slovensko

Prívalová vlna na Dunaji bude vyššia ako v roku 2002, vyhlásil premiér

Na snímke zľava minister životného prostredia SR Peter Žiga, predseda vlády SR Robert Fico, minister obrany SR Martin Glváč a minister vnútra SR Robert Kaliňák počas brífingu s novinármi 5. júna 2013 na nábreží Dunaja v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Peniaze, ktoré sa investovali do protipovodňovej ochrany hlavného mesta, označil Robert Fico za dobre využité.

Bratislava 5. júna (TASR) - Prívalová vlna na Dunaji, ktorá má prísť vo štvrtok (6. 6.) do Bratislavy, bude podľa premiéra Roberta Fica vyššia ako tá, ktorá zasiahla hlavné mesto v roku 2002. Hladina Dunaja vtedy dosiahla 991 centimetrov, hydrológovia už avizovali, že Dunaj by mal pokoriť 10-metrovú hranicu. Podľa šéfa kabinetu zasiahne prívalová vlna bratislavskú mestskú časť Devín vo štvrtok popoludní, centrum mesta o niečo neskôr.

Premiér opätovne deklaroval, že Devín je pripravený na storočnú vodu a centrum mesta na tisícročnú. "Všetci veríme, že neprídu žiadne iné okolnosti, ktoré by nás prekvapili, a že všetky odhady, ktoré momentálne dostávame, budú také, že toto všetko zvládneme. Ale bude to, ako sa hovorí po slovensky, o chlp," konštatoval po dnešnom rokovaní technického štábu Ústrednej povodňovej komisie. Zúčastnili sa na ňom aj viacerí ministri či predstavitelia polície a hasičov.

Ako poznamenal predseda vlády, pokiaľ by sa neinštalovali špeciálne protipovodňové bariéry, pod vodou by už plávali mestské časti Devín aj Staré Mesto. Peniaze, ktoré sa investovali do protipovodňovej ochrany hlavného mesta, preto označil za dobre využité. "Škody by boli obrovské," doplnil Fico.

Priblížil, že niektoré cesty v Bratislave sú uzatvorené. Kyvadlovú dopravu do mestskej časti Devín zabezpečuje armáda. Vodné dielo Gabčíkovo (VDG) je podľa jeho slov technicky pripravené pre prípad, že bude potrebné vypúšťať viac vody ako v súčasnosti.