< sekcia Slovensko

POZOR: Na Slovensku hrozia povodne, pozrite sa, v ktorých okresoch

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann

SHMÚ zároveň varuje pred búrkami takmer na celom území Slovenska.

Bratislava 6. mája (TASR) - Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred prívalovou povodňou v okrese Liptovský Mikuláš a Poprad. Vydal preto výstrahu 1. stupňa.

Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladajú meteorológovia výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch, ale aj mimo nich.

Foto: SHMÚ


SHMÚ zároveň varuje pred búrkami takmer na celom území Slovenska. Pre väčšinu okresov vydal preto výstrahu 1. stupňa, ktorá potrvá do 21.00 h. Meteorológovia očakávajú výskyt búrok, s ktorými môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky.

Úhrny zrážok pri nich môžu dosiahnuť 15 až 30 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 16 až 22 metrov za sekundu. Intenzita týchto sprievodných javov je podľa meteorológov v danom ročnom období a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Výstraha 2. stupňa pred búrkami platí do 18.00 h pre okresy Liptovský Mikuláš, Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Levoča, Sabinov a Bardejov. Úhrny zrážok pri nich môžu dosiahnuť 40 až 60 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť 25 až 30 metrov za sekundu. Intenzita týchto sprievodných javov je v danom ročnom období a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.