< sekcia Slovensko

Proces v kauze vrážd dôchodcov odročili na neurčito

ilustračné foto Foto: TASR/AP

Výpoveďou znalca, ktorý skúmal záznam z bezpečnostnej kamery, pokračoval dnes pred Okresným súdom Bratislava I proces v prípade brutálnej vraždy dvoch dôchodcov vo Vinosadoch v marci 2010.

Bratislava 17. júna (TASR) - Výpoveďou znalca, ktorý skúmal záznam z bezpečnostnej kamery, pokračoval dnes pred Okresným súdom Bratislava I proces v prípade brutálnej vraždy dvoch dôchodcov vo Vinosadoch v marci 2010, z ktorej sú obžalovaní dvaja mladíci - Márius M. a Lukáš T.

"Výsledok antropologickej analýzy bude sporný. Nie je možné vykonať morfologickú ani metrickú analýzu tváre ani jednej z osôb, ktorá je na zázname," povedal mimo jeho znalec. Keďže ďalší posledný svedok sa opäť dnes na pojednávanie nedostavil a ani nemohol byť predvedený, keďže sa na adrese trvalého pobytu nenachádza, predseda senátu proces odročil na neurčito. Svedok je údajne zadržaný v Nemecku. Formou právnej pomoci sa bude zisťovať pobyt tohto svedka. Okrem toho súd pojednávanie odročil aj preto, lebo prokurátor trvá na vyšetrovacom pokuse.

Trojčlenný senát prijal obžalobu v tejto kauze na svojom verejnom zasadnutí už koncom augusta 2011 a zároveň vtedy vytýčil termín hlavného pojednávania s Máriusom M. a Lukášom T. Obeťami tínedžerov boli 99-ročný Američan a 83-ročný dôchodca z obce Vinosady. Mladíci sú obžalovaní z vraždy spolupáchateľstvom, čiastočne dokonanej, čiastočne v štádiu pokusu, v jednočinnom súbehu s prečinom porušovania domovej slobody spolupáchateľstvom.

V čase brutálnej dvojnásobnej vraždy z marca 2010 v obci Vinosady mal jeden z obvinených 19 a druhý 17 rokov. Lukáš T. a Márius M. podľa polície a obžaloby 27. marca 2010 v dopoludňajších hodinách neoprávnene vnikli do rodinného domu na Modranskej ulici vo Vinosadoch. Následne usmrtili spomínaného 99-ročného muža z USA a 83-ročného muža z obce Vinosady. Obaja zomreli na následky úderov od tupých podlhovastých predmetov a bodno-rezných zranení. Vnútri rodinného domu sa nachádzala aj 80-ročná žena, ktorú sa dvaja mladíci rovnako pokúsili usmrtiť. Obvinení jej spôsobili päť bodných rán na chrbte a dve bodné rany v oblasti hrude. Za tento brutálny skutok hrozí Máriusovi M. trest odňatia slobody na 20 – 25 rokov alebo doživotie. Mladistvému, vtedy 17-ročnému Lukášovi T., sa trest znižuje na polovicu, kde je maximálna trestná sadzba 15 rokov.