< sekcia Slovensko

PROCHÁZKA: Necítim viac morálne právo viesť #Sieť

Na snímke predseda #Siete Radoslav Procházka Foto: TASR/František Iván

Kandidátmi na predsedu #Siete tak zostávajú dvaja členovia straníckeho predsedníctva.

Trnava 13. augusta (TASR) - Radoslav Procházka viac nebude kandidovať na predsedu koaličnej strany #Sieť. Oznámil to na zasadnutí dnešného straníckeho snemu v Trnave. Práve na sneme sa bude voliť nový predseda strany a až doteraz nebolo jasné, či sa o tento post bude uchádzať aj Procházka. Odchádzajúci šéf #Siete naznačil, že sa chce usilovať o post, na ktorom bude užitočný. O čo ide, však nespresnil."Nebudem sa viac uchádzať o kandidatúru. S okamihom zvolenia nového predseda sa vzdám. Chcem odísť slobodný a jediné čo oslobodzuje, je pravda. Pravda je, že ja nie som hrdina, ktorý sa teraz obetuje. Z objektívnych aj subjektívnych dôvodov necítim morálne právo stranu viesť," povedal Procházka v prejave pred delegátmi.

Ako prvý dôvod svojho rozhodnutia uviedol výsledok v marcových parlamentných voľbách na úrovni 5,6 percenta, ktorý zaostal za očakávaniami. "Najsilnejší objektívny dôvod odísť prišiel vo chvíli, keď ma začali opúšťať ľudia, ktorých som navrhol, presadil a dostali sa aj do parlamentu. Lídrom je človek, ku ktorému sa ostatní pridávajú, nie od ktorého odchádzajú. Odo mňa odišlo osem ľudí, a to sa nedá 'obkecať'. Je to moje zlyhanie," priznal Procházka.

VIDEO: R. Procházka sa vzdáva svojej funkcie


Podľa jeho slov každý z nespokojencov mal svoje dôvody na odchod. Niektorým podľa svojich slov Procházka rozumie, z niektorých sa mu však obracia žalúdok. "Vyčerpal som vlastnú kapacitu kompromisov pre stranu," podotkol.

Procházka delegátov upozornil, že ak chce strana komunikovať, potrebuje reálny obsah. "Koho tam vonku zaujímajú vnútorné spory? Máte historickú povinnosť brániť a rozvíjať európsku podstatu Slovenska. Treba hovoriť o výhodách členstva SR v EÚ," apeloval. Strana má podľa jeho slov trvať aj na nezávislosti policajnej inšpekcie a jej odklonení od policajného prezidenta a ministra vnútra.

"Môj odchod dáva strane príležitosť na celkovú katarziu. Pokus o katarziu by mal mať formu aj nového názvu pre stranu. Dohodnite sa vy, čo má byť tou podstatou," povedal Procházka. Podľa jeho slov má zmysel komunikovať aj s mimoparlamentnými stranami, resp. uvažovať o spojení. Spomenul KDH, SDKÚ-DS či Šancu.

Kandidátmi na predsedu #Siete tak zostávajú dvaja členovia straníckeho predsedníctva. Ide o Eduarda Adamčíka a Tomáša Stoklasu. Ak v prvom kole žiadny kandidát na predsedu nezíska požadovanú trojpätinovú väčšinu hlasov od prítomných delegátov, nasleduje druhé kolo. Toho sa môžu zúčastniť aj kandidáti, ktorí kandidovali v prvom kole. Ak ani v druhom kole žiaden uchádzač nezíska potrebnú väčšinu hlasov, nasledovať bude tretie kolo. Tu môžu kandidovať aj uchádzači z prvého alebo druhého kola. V prípade, ak ani v treťom kole žiadny kandidát nezíska trojpätinovú väčšinu, predsedajúci snem ukončí s tým, že najneskôr do troch mesiacov zvolá predsedníctvo nový snem. V takom prípade Prohcázka ostane predsedom.


Nespokojenci chcú vrátiť A. Hrnčiara a M. Fedora do straníckych funkcií


Andrej Hrnčiar a Martin Fedor by sa mali vrátiť do svojich straníckych funkcií, a to ešte pred voľbou nového predsedu koaličnej #Siete. Na sneme politickej strany v Trnave to dnes navrhol jeden z kandidátov na predsedu a zástupca kritikov končiaceho šéfa Radoslava Procházku Eduard Adamčík.

Kombosnímka Martina Fedora a Andreja Hrnčiara
Foto: TASR


"Navrhujem, aby snem rozhodol o zrušení rozhodnutí Radoslava Procházku, ktorý odvolal Andreja Hrnčiara z postu prvého podpredsedu a Martina Fedora z pozície člena predsedníctva. Bol to nedemokratický krok, predseda strany by takto postupovať nemal. Ich odvolanie by malo byť rozhodnutím najvyššieho orgánu, ktorým je snem a ktorý ich zvolil," povedal Adamčík.

Aj Igor Janckulík tvrdil, že #Sieť nemôže mať v stanovách článok, ktorý dáva predsedovi strany takéto kompetencie. "Dnes si zvolíme nové predsedníctvo na sneme a na druhý deň, ak to nebude predsedovi pasovať, tak to môže zmeniť. Som sklamaný a je mi veľmi ľúto, že to takto dopadlo," podotkol. Adamčík sľúbil že ak dnes bude zvolený za predsedu, tento článok v stanovách zruší.

Hrnčiar upozornil, že ak nový predseda strany dnes nebude zvolený ani v treťom kole, snem sa skončí a o ničom sa už hlasovať nebude. Preto chce, aby sa o tomto bode rozhodlo ešte predtým. "Pre nás je toto hlasovanie signifikantné a na základe jeho výsledku budeme zvažovať ďalší postup," povedal Hrnčiar.

Podporovatelia Procházku, ako napr. Igor Adamec, však trvali na tom, že snem by mal najskôr zvoliť nového predsedu a až potom sa zoberať ďalšími členmi vedenia.

Procházka odvolal Hrnčiara a Fedora z postov 17. júna. Hrnčiar totiž informoval, že má s predsedom strany Smer-SD Robertom Ficom dohodnuté rokovanie o možnostiach vzájomnej spolupráce medzi ním a niekoľkými ďalšími poslancami za #Sieť na jednej strane a stranami Smer-SD a Most-Híd na strane druhej, a to mimo oficiálnych štruktúr a poverenia od orgánov strany.

"Takýto postup je prejavom hlbokej neúcty k stanovám #Siete, jej snemu a predsedníctvu a rovnako tak aj k jej členskej základni. Keďže takýto postup vážne a priamo ohrozuje fungovanie #Siete, na základe svojej kompetencie podľa stanov som z funkcie prvého podpredsedu odvolal Andreja Hrnčiara a z funkcie člena predsedníctva spoluorganizátora tohto postupu Martina Fedora," uviedol v stanovisku predseda strany Procházka.