Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 24. jún 2025Meniny má Ján
< sekcia Slovensko

Projekt Mamazonky prináša mýty a fakty o materstve po liečbe rakoviny

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Cieľom je najmä zvýšiť informovanosť a poskytnúť ženám podporu.

Bratislava 13. mája (TASR) - Projekt Mamazonky občianskeho združenia Amazonky prináša mýty a fakty o materstve po liečbe rakoviny prsníka, cieľom je najmä zvýšiť informovanosť a poskytnúť ženám podporu. Na utorkovej tlačovej konferencii to priblížila predsedníčka združenia Dominika Kormanová. Zdôraznila, že ženy by mali byť o možnostiach tehotenstva a vplyve liečby na reprodukciu informované priamo onkológom.

„Onkologická liečba môže výrazným spôsobom ovplyvniť plodnosť ženy, ako aj ďalšiu produkciu hormónu vaječníkov,“ ozrejmila onkologička a odborná garantka projektu Bela Mriňáková. Pripomenula, že lekári musia veľakrát menštruačný cyklus ženy pozastaviť, aby sa čo najviac zvýšila šancu na vyliečenie.

Kormanová spresnila, že pacientka by mala mať odkomunikované, či a ako môže po liečbe otehotnieť. Podľa nej to však závisí od konkrétnej diagnózy a štádia, v akom je rakovina prsníka odhalená. „Či je to napríklad prirodzeným otehotnením po chemoterapii po nejakom určitom období, alebo je to odobratie vaječníkov ešte pred začatím chemoterapie. Tých možností je naozaj veľmi veľa,“ dodala. Doplnila, že na Slovensku existuje program onkofertility, v rámci ktorého spolupracujú s viacerými klinikami reprodukčnej medicíny.

Mriňáková priblížila, že ženy môžu pred začatím liečby podstúpiť odber a zmrazenie vajíčok na neskoršie umelé oplodnenie po liečbe. „Postup je bezpečný a hradený zdravotnými poisťovňami, netreba sa báť ďalších bariér. Pacientky by mali byť v najbližšom centre asistovanej reprodukcie uprednostnené do 24 až 48 hodín po odporúčaní onkológom,“ dodala.

Lekárka takisto ozrejmila, že u pacientiek je po prekonaní ochorenia o 60 percent menej tehotenstiev ako v bežnej populácii. „Avšak tieto tehotenstvá neboli nejakým spôsobom ovplyvnené vrodenými chybami detí, neboli tam nutné častejšie prerušenia tehotenstva ani komplikácie počas tehotenstva či popôrodné komplikácie,“ podotkla. Dodala, že tehotenstvo po ukončení protinádorovej liečby nezhorší prognózu pacientky, dokonca ju zlepšuje.

Ženy sa podľa nej ani v prípade pozitivity hormonálnych receptorov nemusia báť mať ďalšie deti. „Dokonca vieme pacientkam poskytnúť údaje o bezpečnosti prerušenia liečby na dva roky, keď môžu absolvovať tehotenstvo, doliečenie a potom pokračovať v zaisťovacej liečbe, aby sme maximalizovali efekt liečby,“ ozrejmila.

Podľa slov onkologičky vie byť pacientka liečená počas druhého aj tretieho trimestra. „Vieme jej vybrať lieky, ktoré neprenikajú k dieťatku, nespôsobujú žiadnu toxicitu, a keď sa nám podarí, že sa narodí zdravé dieťatko, nepotrebuje žiadne ďalšie sledovanie,“ poznamenala. Zdôraznila, že je menším rizikom pokračovať v tehotenstve s liečbou, než ukončiť tehotenstvo predčasne. „Čo sa týka biologickej liečby, imunoterapie, hormonálnej liečby, tie odkladáme až po donosenie bábätka,“ uviedla.

Projekt je pod záštitou Ministerstva zdravotníctva SR.