Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Slovensko

Projekt Včelí kRAJ získal v medzinárodnej súťaži špeciálne uznanie

Na snímke včela na kvete slnečnice. Foto: TASR/AP

Cena za krajinu je čestným vyznamenaním, ktorého cieľom je oceniť koncepcie, opatrenia alebo projekty v oblasti trvalo udržateľnej ochrany, manažmentu a plánovania krajiny.

Bratislava 4. decembra (TASR) - Slovenský projekt Včelí kRAJ získal v medzinárodnej súťaži o Cenu Rady Európy za krajinu špeciálne uznanie poroty. Informovala o tom Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP).

Cena je udeľovaná v dvojročnom cykle. V každom párnom roku je organizovaná národná cena a v nepárnom roku je laureát národnej ceny nominovaný Slovenskom na Cenu Rady Európy za krajinu. Minulý rok bola udelená občianskemu združeniu (OZ) kRAJ za zachovávanie a propagáciu včelárstva, podporu biodiverzity krajiny a rozvoj sociálnej ekonomiky s výnimočným humánnym aspektom, približuje SAŽP.

"Cieľom oceneného projektu bolo budovať udržateľnú krajinu formou ochrany opeľovačov a zabezpečením opeľovacej činnosti včelami, ale aj prirodzenými opeľovačmi. OZ prispieva k zachovávaniu včelárstva najmä v regiónoch Malohontu a Gemera rôznymi aktivitami," tvrdí agentúra. Spresnila, že združenie vybudovalo vzdelávacie centrum a prevádzkuje dve vzdelávacie včelnice určené verejnosti. Tie predstavujú model otvorenej včelnice počas celého roka. Podľa SAŽP sa tam konajú zážitkové programy pre všetky typy škôl.

OZ organizuje kurzy včelárstva pre začiatočníkov a bezplatné ročné včelárske kurzy pre dlhodobo nezamestnaných s poskytnutím materiálnej pomoci. Realizuje tiež projekt Férový med, venuje sa sociálnemu podnikaniu zameranému na výrobu včelích produktov a včelárskeho vybavenia. Do svojej činnosti zapája aj marginalizované skupiny a ľudí s mentálnym a fyzickým hendikepom, uvádza SAŽP.

Cena za krajinu je čestným vyznamenaním, ktorého cieľom je oceniť koncepcie, opatrenia alebo projekty v oblasti trvalo udržateľnej ochrany, manažmentu a plánovania krajiny. Do siedmeho ročníka ceny za krajinu nominovali jej členské štáty 12 projektov. Okrem Slovenska sa o ocenenie uchádzalo Bulharsko, Fínsko, Lotyšsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Švajčiarsko, Taliansko a Turecko.