Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Slovensko

Prokopová: Po očkovaní si dieťa buduje imunitu,akoby chorobu prekonalo

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Po podaní dieťaťu sa u neho buduje imunita rovnako, ako keby ochorenie prekonávalo.

Bratislava 25. apríla (TASR) - Očkovacie látky sú vyrobené tak, aby dieťa po ich podaní neochorelo, ale vybudovalo si protilátky. Vakcína proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR) obsahuje niekoľko celých vírusov, ktoré sú však veľmi oslabené. Po podaní dieťaťu sa u neho buduje imunita rovnako, ako keby ochorenie prekonávalo. Uviedla to na utorkovom brífingu k Svetovému imunizačnému týždňu hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová.

"Ak takéto oslabené vírusy u dieťaťa vyvolali vedľajšie účinky, horúčku, výsyp, zväčšenie uzlín a podobne, čo by sa stalo, ak by to isté dieťa dostalo milióny plne silných vírusov priamym infikovaním ochorenia?" podotkla Prokopová. Predpokladá sa podľa nej, že ak imunita výrazne zareagovala na niekoľko mŕtvych vírusov, tak na veľké množstvo plne virulentných by zareagovala ešte výraznejšie.

Priblížila, že očkovania sú zoradené v živote dieťaťa logicky a tak, aby malo všetky protilátky proti ochoreniu a v čase, keď ho vie dané ochorenie ohroziť. "Bábätko, keď sa narodí, má všetky protilátky, ktoré získa placentou od svojej mamy," doplnila s tým, že mu vydržia štyri až šesť mesiacov. Potom ich už podľa nej nemá a vie si vytvoriť vlastné protilátky tak, že sa s daným vírusom alebo baktériou stretne.

Očkovací kalendár, ako tvrdí, sa vyvíja podľa toho, s akými ochoreniami sa na Slovensku v spoločnosti ľudia stretávajú. V rámci Európskej únie sú podľa nej kalendáre podobné, aj keď majú nejaké odchýlky. Na Slovensku musia byť podľa nej deti očkované proti desiatim závažným infekčným ochoreniam. Povinné očkovanie je dostupné pre všetky deti a je plne hradené z verejného zdravotného poistenia. Priblížila, že deti sa očkujú podľa očkovacieho kalendára od desiateho týždňa života.

V rámci Svetového imunizačného týždňa spustil UNICEF kampaň, ktorej cieľom je informovať verejnosť o význame očkovania a jeho prínosoch pre zdravie a životy obyvateľov.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas v utorok informoval, že celoslovenská zaočkovanosť detí narodených v roku 2020 v základnom očkovaní proti osýpkam, mumpsu a ružienke (MMR) klesla pod hranicu 95 percent. Nedosahuje tak úroveň zabezpečujúcu kolektívnu imunitu na celonárodnej úrovni.