Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Slovensko

Dobytkár: Špeciálna prokuratúra bude riešiť sťažnosti obvinených

Ilustračné foto. Foto: PZ SR v Bratislave

O väzobnom stíhaní Juraja K. a Martina K. rozhodol Najvyšší súd SR 14. mája.

Bratislava 1. júna (TASR) – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) sa bude zaoberať sťažnosťami obvinených, zadržaných v rámci policajnej akcie Dobytkár.

Sťažnosti podali aj bývalý riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj K. a finančník Martin K., ktorí sú vo väzbe. "Vyšetrovateľ predložil prokurátorovi ÚŠP vyšetrovací spis spolu so sťažnosťami piatich fyzických osôb a jednej právnickej osoby proti uzneseniu o vznesení obvinenia, o ktorých prokurátor rozhodne," uviedla pre TASR hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

O väzobnom stíhaní Juraja K. a Martina K. rozhodol Najvyšší súd SR 14. mája. Súd zamietol sťažnosti obvinených voči aprílovému rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku ako nedôvodné. Stíhaní sú pre pokračovací obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku spolupáchateľstvom. NS SR neprijal písomný sľub Martina K. a neprijal ani peňažnú záruku vo výške 200 000 eur.

Dvojicu zadržali 22. apríla v rámci pokračujúcej policajnej akcie Dobytkár. Počas nej zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v ostatných týždňoch viacero ľudí pre korupčné trestné činy a legalizáciu príjmov z trestnej činnosti. Celková výška prijatých úplatkov zo strany Juraja K. a Martina K. predstavuje podľa polície sumu vo výške 924 000 eur.

Koncom mája polícia na sociálnej sieti informovala, že v akcii Dobytkár sa našli ďalšie úplatky. V tomto prípade predstavujú prípadné prijaté úplatky sumu vo výške 1 840 000 eur. Vyšetrovateľ NAKA rozšíril obvinenie proti piatim fyzickým a trom právnickým osobám za korupčnú trestnú činnosť v súbehu s legalizáciou príjmu z trestnej činnosti.