Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. február 2024Meniny má Zlatica
< sekcia Slovensko

Prokurátori ÚŠP sa ohradili voči vyjadreniu dekana Právnickej fakulty

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Martin Baumann

Žiaden súd nekonštatoval manipuláciu trestných stíhaní v dozore prokurátorov ÚŠP, ohradzuje sa Úrad špeciálnej prokuratúry.

Bratislava 6. decembra (TASR) - Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Generálnej prokuratúry SR sa ohradili voči vyjadreniu dekana Právnickej fakulty UK Eduarda Burdu, v ktorom kritizoval činnosť ÚŠP. Kritika podľa nich nie je založená na faktoch. TASR o tom informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

"Žiaden súd nekonštatoval manipuláciu trestných stíhaní v dozore prokurátorov ÚŠP. Úspešnosť obžalôb podaných prokurátormi ÚŠP v rokoch 2021 až 2023 bola a je na úrovni 93 až 94 percent," ohradzuje sa ÚŠP.

Burda vo svojom vyjadrení tvrdil, že existencia ÚŠP je potenciálnym kriminogénnym faktorom, jej prokurátori majú nízku kvalitu rozhodovacej činnosti v mnohých aj politicky exponovaných prípadoch. Podľa neho existujú podozrenia z manipulácie s trestnými konaniami, a teda aj podozrenie, že v rámci ÚŠP môže s týmto cieľom pôsobiť zločinecká skupina a to je potrebné preveriť.