< sekcia Slovensko

Prokuratúra v kauze CT prístroja zrušila obvinenie všetkým osobám

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár Foto: TASR/Michal Svítok

Generálna prokuratúra SR zrušila obvinenie všetkým obvineným v prípade známom ako piešťanský CT prístroj, nakoľko bol porušený zákon v ich neprospech.

Bratislava 13. apríla (TASR) – Generálna prokuratúra SR zrušila obvinenie všetkým obvineným v prípade známom ako „piešťanský CT prístroj", nakoľko bol porušený zákon v ich neprospech. TASR informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová.

V trestnej veci obvinení prostredníctvom právnych zástupcov využili právo na podanie podnetu na preskúmanie zákonnosti uznesenia vyšetrovateľky o vznesení obvinenia, ako i uznesenia prokurátora o zamietnutí sťažností.

„Po preskúmaní príslušného spisového materiálu dospel prvý námestník generálneho prokurátora k záveru, že napadnutými uzneseniami bol porušený zákon v neprospech obvinených a preto rozhodol o zrušení napadnutých uznesení. Všetkým obvineným bolo zrušené obvinenie, nakoľko zistené pochybenia sa vzťahujú aj na ostatných obvinených vzhľadom na zásadu axcesority účastníkov. Jedným z hlavných pochybení je nedostatočné ustálenie výšky hroziacej škody a to vzhľadom na nepoužiteľnosť znaleckého posudku,“ informovala Predajňová.

Podľa GP SR bude vecou ďalšieho konania, aby sa vyšetrovateľka a prokurátor zodpovedne a v intenciách príslušných ustanovení Trestného poriadku vyrovnali so všetkými relevantnými tvrdeniami obvinených.

„Uvedené rozhodnutie však nevylučuje, že po doplnení dokazovania a po odstránení pochybení, ktoré prvý námestník generálneho prokurátora svojím rozhodnutím vyčítal, príde opätovne k vzneseniu obvinenia. Vo veci sa naďalej koná a je vedené trestné stíhanie,“ upozornila Predajňová.

Na základe medializovaných informácií vydal dňa 3. novembra 2014 generálny prokurátor Jaromír Čižnár pokyn, aby orgány činné v trestnom konaní preskúmali okolnosti kúpy CT prístroja v Nemocnici Alexandra Wintera v Piešťanoch. Za týmto účelom Generálna prokuratúra SR vydala 5. novembra 2014 písomný pokyn Krajskej prokuratúre v Trnave.

Následne vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru SR po zadovážení dôkazov začal 10. februára 2015 trestné stíhanie pre prečin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu.

Na základe výsledkov dokazovania po začatí trestného stíhania vyšetrovateľ PZ dňa 10. septembra 2015 vzniesol obvinenie ôsmim osobám pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu.