Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. september 2023Meniny má Móric
< sekcia Slovensko

Prokuratúra: Podali obžalobu v daňovej kauze exprezidenta A. Kisku

Na archívnej snímke predseda strany Za ľudí Andrej Kiska. Foto: TASR - Martin Baumann

Kauza súvisí so zaúčtovaním nákladov spojených s propagáciou Kisku pred prezidentskými voľbami.

Bratislava 13. apríla (TASR) - Prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) Prešov podal v utorok (12. 4.) obžalobu v daňovej kauze exprezidenta Andreja Kisku. Prokuratúra o tom informovala na sociálnej sieti.

"Prokurátor KP Prešov podal dňa 12. apríla 2022 na Okresný súd v Poprade obžalobu na obvineného E. K. za pokračovací zločin daňového podvodu a na obvineného A. K. za pokračovací zločin daňového podvodu," priblížila prokuratúra. Týka sa neoprávneného uplatnenia nároku na vrátenie nadmerného odpočtu spoločnosťou KTAG za jún 2013, november 2013 a apríl 2014 v celkovej výške 155.184,40 eura.

"Nemám zatiaľ takúto informáciu," povedal pre TASR Kiska s tým, že vyjadrenie poskytne až vtedy, keď bude mať vedomosť o podanej obžalobe.

"V prípade odsúdenia mu hrozí nepodmienečný trest odňatia slobody od sedem do 12 rokov," uviedol pre TASR docent trestného práva Peter Kováč z Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave. Ako dodal, priťažujúcou okolnosťou je u exprezidenta skutočnosť, že mal byť organizátorom trestnej činnosti.

Kauza súvisí so zaúčtovaním nákladov spojených s propagáciou Kisku pred prezidentskými voľbami. Trestný čin exprezident dlhodobo odmieta a videl za ním pomstu expremiéra a predsedu opozičného Smeru-SD Roberta Fica. Kiska tiež argumentoval tým, že obvinenie voči nemu vzniesol až tretí vyšetrovateľ potom, ako dvaja nevideli spáchanie trestného činu. Fico v minulosti reagoval, že platí prezumpcia neviny a rozhodnúť majú súdy.