Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Slovensko

Prvé referendum sa na Slovensku konalo pred 30 rokmi

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Doteraz jediné platné referendum bolo v poradí piate. Konalo sa 16. - 17. mája 2003 a občania v ňom mali možnosť vyjadriť svoj súhlas alebo nesúhlas so začlenením Slovenska do EÚ.

Bratislava 22. októbra (TASR) - V histórii samostatnej Slovenskej republiky sa dosiaľ konalo deväť referend, z ktorých bolo iba jedno platné. Od konania prvého všeľudového hlasovania uplynie v utorok 22. októbra 30 rokov.

Už v septembri 1992 sa pri rokovaní o návrhu Ústavy Slovenskej republiky vyslovil opozičný poslanec István Harna za to, aby bola ústava predložená občanom na schválenie v ratifikačnom referende. Tento návrh Slovenská národná rada (SNR) odmietla. Z prítomných 146 poslancov ich bolo 106 proti. Referendum sa nekonalo ani pri rozdelení Československa.

Prvé celoštátne referendum vyhlásil prezident SR Michal Kováč 10. augusta 1994 a deň jeho konania určil na 22. októbra 1994. Podnetom na jeho vypísanie bolo uznesenie Národnej rady SR, ktoré poslanci prijali na návrh predsedu Združenia robotníkov Slovenska (ZRS) Jána Ľuptáka.

Zmluvu o vytvorení vládnej koalície podpísali 11. decembra 1994 v bratislavskom Dome športu predsedovia Roľníckej strany Slovenska Pavol Delinga, Hnutia za demokratické Slovensko Vladimír Mečiar, Slovenskej národnej strany Ján Slota a Združenia robotníkov Slovenska Ján Ľupták. Na snímke zľava predseda RSS Pavol Delinga, predseda HZDS Vladimír Mečiar, predseda RZS Ján Ľupták a predseda SNS Ján Slota počas podpisu koaličnej dohody. práve Ľupták inicioval prvé referendum.
Foto: TASR/Vladimír Benko


Referendová otázka znela: "Súhlasíte, aby sa prijal zákon o preukazovaní finančných prostriedkov, ktoré boli použité pri dražbách a privatizácii?"

Hlasovaniu nepredchádzala žiadna kampaň, pretože do úzadia ju vytlačili rozhovory o vytváraní novej vládnej koalície. Referendum sa totiž konalo iba tri týždne po parlamentných voľbách. Keďže sa na ňom zúčastnilo len 19,96 percenta občanov, bolo neplatné. Z takmer 3,9 milióna voličov ich prišlo k hlasovacím urnám necelých 800.000.

Od prvého referenda teda uplynulo 30 rokov. Ako sa počas uplynulých troch desaťročí napĺňala idea referenda ako inštitútu priamej demokracie? "Ak bolo pôvodným zámerom tvorcov ústavy dať voličom a voličkám na Slovensku možnosť uskutočňovať výkon moci priamo tak, aby dokázali obmedziť alebo úplne vynechať z rozhodovania o veciach verejných parlament, tak tento zámer nevyšiel," povedal pre TASR politológ Erik Láštic, autor knihy V rukách politických strán: Referendum na Slovensku 1993 - 2010.

Konkrétne spomenul dva dôvody, prečo sa tak dialo: "Dekády trvalo, kým sa prostredníctvom série rozhodnutí Ústavného súdu SR vyjasnila ústavná úprava referenda, čo dáva aspoň do budúcnosti nádej, že ďalšie referendá sa budú odohrávať v prehľadnejšom právnom rámci. Druhým dôvodom je spôsob, akým referendá využívali a zneužívali politické strany v rámci politického konfliktu tým, že do neho zapojili pôvodných nositeľov moci, teda občanov. A to aj napriek tomu, že existovali mechanizmy na jeho riešenie v rámci zastupiteľskej demokracie. Referendum tak v tomto prípade fungovalo ako nástroj, pomocou ktorého sa politickí aktéri snažili o posilnenie vlastnej pozície voči iným aktérom," uviedol politológ.

Doteraz jediné platné referendum bolo v poradí piate. Konalo sa 16. - 17. mája 2003 a občania v ňom mali možnosť vyjadriť svoj súhlas alebo nesúhlas so začlenením Slovenska do EÚ. Za členstvo SR sa vyslovilo 92,46 percenta voličov, pričom k hlasovacím urnám prišlo 52,15 percenta občanov.

Premiér Mikuláš Dzurinda a deviati ministri začali oslavovať historicky prvé platné referendum na Slovensku už 17.mája 2003 na koncerte na Hlavnom námestí v Bratislave. Na snímke zľava veľvyslanec EÚ Eric van der Linden, premiér Dzurinda, minister zahraničných vecí Eduard Kukan.
Foto: TASR/Vladimír Benko


S určitou pravidelnosťou sa objavuje požiadavka zníženia 50-percentného kvóra potrebného na platnosť referenda. Je vraj nedosiahnuteľné a práve pre takto nastavené kvórum sú referendá na Slovensku neúspešné.

"Existencia 50-percentného kvóra priamo súvisí s počtom neplatných referend. Na jeho zrušenie by bolo potrebné, aby prišlo ku komplexnému premysleniu úlohy referenda v ústavnom systéme. Chceme dať ľuďom možnosť prinášať vlastné návrhy zákonov alebo im umožniť vyjadriť sa k zákonom, ktoré predloží parlament? Mali by mať ľudia na Slovensku možnosť meniť ústavu alebo má mať referendum iba poradnú funkciu? Keď si vyjasníme tieto otázky, môžeme spoločne s tým premyslieť aj technické aspekty platnosti referenda," pripomenul pre TASR Láštic.

Prezident verí, že si pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje

V úvode liturgie predseda Konferencie biskupov Slovenska arcibiskup Bernard Bober prečítal odkaz od pápeža Františka venovaný slovenským pútnikom s posolstvom pre celé Slovensko.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.

- Okresný súd Žilina v piatok rozhodol v prípade vlaňajšej vraždy novorodenca v Rajci. Súd uznal 26-ročnú Luciu L. za vinnú a za obzvlášť závažný zločin vraždy jej uložil trest odňatia slobody v trvaní 17 rokov.

- Hľadaný občan Srbskej republiky bol vydaný na Slovensko v súvislosti s neoprávneným čerpaním pandemickej pomoci. TASR o tom informovala Alexandra Szakálová z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR.

- Americký prezident Donald Trump predstavil zlatú kartu, ktorá by bohatým prisťahovalcom poskytla možnosť zostať v Spojených štátoch bez časového obmedzenia.

- Poslanci začali dopoludnia rokovať o dvoch novelách Ústavy SR, jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH. O návrhoch sa rokuje spoločne v zlúčenej rozprave. Do diskusie sa písomne prihlásilo 18 poslancov. Následne sa môžu do debaty hlásiť aj ústne.

- Firemné insolvencie po celom svete budú pokračovať v raste. Po 10-percentnom náraste v minulom roku sa očakáva ďalší vzostup o 6 % v roku 2025 a o 3 % v roku 2026. Ak sa prognózy potvrdia, znamenalo by to už 5 po sebe nasledujúcich rokov s rastúcimi insolvenciami.

- Polícia upozorňuje na priebežnú uzáveru tunela Horelica na ceste I/11. Dôvodom sú kolóny na hraničnom priechode s Českou republikou vznikajúce v súvislosti s kontrolami a opatreniami proti slintačke a krívačke.

- Policajti z Komárna zadržali dvojicu, ktorá sa vlámala v Komárne do miestnej cukrárne. Z nej odcudzila notebook a fľašu šumivého vína, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie 33. schôdze sériou návrhov z dielne Ministerstva spravodlivosti (MS) SR. Ako prvú preberajú novelu zákona o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi.

- Navážanie zvierat usmrtených v dôsledku rozšírenia nákazy slintačky a krívačky do priestorov vojenského areálu pri Leviciach bolo ukončené. Potvrdil to primátor Levíc Ján Krtík.

- Najmenej traja ľudia zahynuli v piatok pri nepriateľskom útoku bezpilotného lietadla v meste Sajdá na juhu Libanonu, informovali štátne médiá.

- Úradujúci juhokórejský prezident Han Tok-su v piatok prisľúbil zabezpečenie stability v oblasti národnej bezpečnosti a diplomacie. Urobil tak po tom, čo ústavný súd potvrdil odvolanie suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola.

- Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský prispel jednou asistenciou k výhre Montrealu Canadiens v zámorskej NHL nad Bostonom Bruins 4:1. Jeho tím zaznamenal tretí triumf v sérii a poistil si druhú voľnú kartu vo Východnej konferencii.

- Americká vláda zakázala svojim zamestnancom v Číne, ich príbuzným a ďalším osobám s bezpečnostnou previerkou uzatvárať milostné alebo sexuálne vzťahy s čínskymi občanmi.

- Úrad generálneho inšpektora ministerstva obrany Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že bude vyšetrovať, či minister obrany Pete Hegseth používal komerčnú aplikáciu na zasielanie správ Signal na diskusiu o leteckých útokoch USA na Jemen.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Maďarsko za odvážne a principiálne rozhodnutie ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde. Netanjahu sa tak vyjadril počas návštevy Budapešti, kam vo štvrtok pricestoval napriek zatykaču, ktorý naňho vlani vydal ICC.