Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 23. jún 2024Meniny má Sidónia
< sekcia Slovensko

PS: Dodanie Mig-29 na Ukrajinu je správne a v bezpečnostnom záujme SR

Na archívnej snímke Michal Šimečka. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera na piatkovom online rokovaní rozhodla, že Ukrajine poskytne 13 stíhačiek MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub.

Bratislava 17. marca (TASR) - Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) považuje postúpenie stíhačiek Mig-29 na Ukrajinu za správne a v bezpečnostnom záujme Slovenska. Pripomína, že na takýto krok vyzvalo už minulý rok. Piatkové rozhodnutie vlády podporuje.

"Migy konečne môžu splniť jednu poslednú, pre bezpečnosť Slovenska veľmi dôležitú úlohu. Ruské sily chceme udržať čo najďalej od našich hraníc a vyslaním stíhačiek neoslabujeme ani našu obranyschopnosť," konštatuje predseda PS Michal Šimečka s tým, že vzdušný priestor Slovenska chránia jeho spojenci.

Podpredseda PS Tomáš Valášek poukazuje, že slovenské stíhačky poslúžia Ukrajine najmä na zničenie rakiet s plochou dráhou letu. "Rusko je odhodlané si Ukrajinu buď podmaniť, alebo ju zničiť, a nepodarí sa mu to len vtedy, ak jej budeme naďalej pomáhať. Finančne, ale aj vojensky," podotýka Valášek. Za "barbarstvo" označuje devastovanie elektrární a rozvodov tepla na Ukrajine zo strany Ruska.

Dočasne poverená vláda Eduarda Hegera na piatkovom online rokovaní rozhodla, že Ukrajine poskytne 13 stíhačiek MiG-29 a časť systému protivzdušnej obrany Kub. Heger deklaroval, že medzinárodná dohoda bola schválená vládou jednohlasne a v súlade s Ústavou SR.