Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 30. marec 2023Meniny má Vieroslava
< sekcia Slovensko

PS víta dohodu vlády s ambulanciami,Hlas-SD nechce vyberanie poplatkov

Na snímke vpravo bývalý generálny riaditeľ Sekcie reformnej agendy Oskar Dvořák a vľavo minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský počas tlačovej konferencie k reforme nemocníc 29. septembra 2021 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Naubauer

Rezort zdravotníctva a ambulantní lekári sa v piatok dohodli na dofinancovaní sektora v objeme 283 miliónov eur.

Bratislava 27. januára (TASR) - Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) víta dohodu vlády s ambulantnými lekármi o ich dofinancovaní. Vláda by mala podľa Oskara Dvořáka z PS predstaviť plán, ako legislatívne urobiť poriadok v poplatkoch. Podpredsedníčka mimoparlamentného Hlasu-SD Zuzana Dolinková na sociálnej sieti vyzvala ambulancie, "aby prestali s vyberaním akýchkoľvek kreatívnych poplatkov od pacienta".

Dvořák poukázal na to, že viaceré ambulancie už poplatky zaviedli. "Nejde o poplatky za nadštandardy, ale o poplatky obmedzujúce prístup k základnej starostlivosti, ktoré využívajú deravý zákon," zdôraznil.

Dolinková podotkla, že vláda mala uznať potrebu dofinancovania ambulantného sektora už vlani. Hovorí o nekompetentnosti.

Rezort zdravotníctva a ambulantní lekári sa v piatok dohodli na dofinancovaní sektora v objeme 283 miliónov eur. Zdroje sa majú rozdeliť medzi segment všeobecnej ambulantnej starostlivosti (73 miliónov eur) a špecializovanej ambulantnej starostlivosti (210 miliónov eur).