Quantcast
< sekcia Slovensko

PS vyzvalo na sprístupnenie darovania krvi homosexuálmi

Na snímke darovanie krvi. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Obmedzenie podľa PS prispieva k stigmatizácii a diskriminácii homosexuálov.

Bratislava 17. júna (TASR) - Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) vyzvalo ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) k sprístupneniu darovania krvi homosexuálmi. Rezort zdravotníctva reagoval, že odborníci odporúčajú vyradiť z darcovstva mužov, ktorí mali pohlavný styk s iným mužom.

Obmedzenie podľa PS prispieva k stigmatizácii a diskriminácii homosexuálov. Poukázalo na to, že niektoré európske krajiny obmedzenia prehodnocujú. "Dochádza v nich k nastaveniu pravidiel tak, aby dochádzalo výlučne k posudzovaniu rizikovosti sexuálneho správania, a to bez ohľadu na to, či ide o pohlavný styk medzi osobami odlišného pohlavia alebo rovnakého pohlavia," upozornila členka predsedníctva hnutia Beáta Jurík.

Dotazník darcu krvi Národnej transfúznej služby (NTS) SR obsahuje otázku, či mal muž v posledných 12 mesiacoch sexuálny kontakt s mužom. Dotazník je plne v súlade s právom EÚ a rezolúciami Rady Európy, skonštatoval rezort.

Zároveň ozrejmil, že obsah dotazníka sa vytvoril na podklade vzoru, ktorý vypracovala pracovná skupina expertov pre transfuziológiu pri Rade Európy v súlade so štandardami selekcie darcov krvi. Vzorový dotazník má podľa MZ obsahovať otázku, či mal niekedy darca pohlavný styk s iným mužom, NTS ju obmedzila na zisťovanie skutočnosti za posledných 12 mesiacov.

Pohlavný styk medzi dvoma mužmi sa podľa neho všade vo svete považuje za rizikové správanie z hľadiska infekčných ochorení prenosných krvou. Rezort skonštatoval, že odborníci odporúčajú vyradiť z darcovstva mužov, ktorí mali pohlavný styk s iným mužom. "Zároveň je kladený dôraz na verejný záujem na ochrane zdravia príjemcov krvi, ktorý stojí nad prípadnou ochotou jednotlivca darovať krv," dodal. Dotazník podľa neho zahŕňa aj iné rizikové správanie darcov bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu.