Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. december 2023Meniny má Edmund
< sekcia Slovensko

R. Fico sa v Belehrade stretne s čínskym a srbským premiérom

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico počas tlačovej konferencie k prijatým opatreniam v súvislosti s prevádzkou VE Gabčíkovo v Bratislave Foto: TASR/Martin Baumann

Premiér Robert Fico dnes odletel do Belehradu na stretnutie predsedov vlád 16 krajín strednej a východnej Európy (SVE) a Číny. Ide v poradí o tretí summit v takomto formáte.

Bratislava 16. decembra (TASR) - Premiér Robert Fico dnes odletel do Belehradu na stretnutie predsedov vlád 16 krajín strednej a východnej Európy (SVE) a Číny. Ide v poradí o tretí summit v takomto formáte.

Základ tejto spolupráce vytvorilo v roku 2011 hospodárske fórum v Budapešti. Prvé stretnutie sa uskutočnilo v apríli 2012 vo Varšave, minulý rok v novembri nasledovalo ďalšie v Bukurešti.

Belehradský summit nadviaže práve na výsledky rokovaní v Rumunsku. Sústredí sa na vyhodnotenie napĺňania cieľov a aktivít vo sfére dopravy, vzdelávania, vedy, výskumu, inovácií či cestovného ruchu. Slovensko podporuje v rámci formátu konkrétne projekty v oblasti investícií, vedy a výskumu, ale aj aktivity smerujúce k podpore vývozu európskych krajín do Číny.

V rámci formátu krajín SVE sú okrem Slovenska zastúpené Albánsko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Čierna Hora, Estónsko, Chorvátsko, Litva, Lotyšsko, Macedónsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko a Srbsko.

Fico má okrem účasti na summite naplánované aj bilaterálne stretnutie so srbským partnerom Aleksandarom Vučičom a čínskym premiérom Li Kche-čchiangom.