< sekcia Slovensko

R. FICO: Ľudia potrebujú od našej vlády ešte viac, ponúkame im balíček

Predseda strany Smer-SD a premiér Robert Fico počas prejavu. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Pavol Frešo Foto: TASR/Michal Svítok

Ak snem balíček schváli, bude to záväzný plán s tým, že sa ešte bude komunikovať so sociálnymi partnermi.

Bratislava 28. júna (TASR) - Ľudia potrebujú po rokoch strádania od sociálno-demokratickej vlády ešte viac.

Vo svojom prejave počas dnešného pracovného snemu strany Smer-SD v Bratislave pred 246 delegátmi to vyhlásil predseda strany Robert Fico, ktorý predstavil 15-bodový pozitívny sociálny, ekonomický a finančný balíček.

Ak ho snem schváli, bude to záväzný plán s tým, že sa ešte bude komunikovať so sociálnymi partnermi.


Sociálny, ekonomický a finančný balíček

Balíček okrem iného obsahuje historicky najvyššie zvýšenie minimálnej mzdy, zníženie odvodov pre kategóriu stredno- a nízkopríjmových zamestnancov, zavedenie minimálneho dôchodku, zvýšenie vianočného príspevku, dočasný súbeh mzdy a dávky v hmotnej núdzi, pokles cien plynu pre domácnosti v roku 2015 a 2016 o dvojciferné číslo, ako aj rozšírenie kapacít jaslí a škôl približne pre 20.000 detí ročne.

Smer-SD tiež má záujem zvýšiť zľavy pri cestovaní vlakom do práce z 35 na 50 percent, zaviesť vlakovú dopravu zadarmo pre všetkých dôchodcov a študentov základných, stredných a vysokých škôl od januára 2015, rozšíriť študentské odvodové úľavy pri práci na dohodu, podporiť asistentov učiteľov pri zdravotne postihnutých žiakov, podporiť praktické odborné vzdelávanie, zaviesť daňové úľavy na podporu výskumu a vývoja, ako aj zaviesť možnosť úhrady DPH až po prijatí platby za faktúru. "Tento balíček je pripravený na základe zvládnutej konsolidácie a lepšieho výberu daní," vysvetlil Fico.

Mimoriadny pracovný snem strany SMER - sociálna demokracia (Smer-SD) sa uskutočnil v priestoroch hotela Bratislava na Seberíniho ulici v slovenskej metropole v sobotu 28. júna 2014.
Foto: TASR/Štefan Puškáš


Predseda Smeru-SD a premiér pripomenul, že jeho strana stále vládne v období hlboko poznačenom finančnou a hospodárskou krízou. "Aby sme udržali normálny chod štátu, museli sme spoločne na úrovni EÚ a SR prijať bezprecedentné rozhodnutia. Ak by Európa spoločne s členskými štátmi nepristúpila k týmto rozhodnutiam, dnes by takmer isto euro neexistovalo a Európa by bola v hlbokej recesii," upozornil.

Fico priznáva, že by boli straníci naivní, keby očakávali, že ich niekto pri konsolidácii verejných financií podporí či pochváli. "V kampani pred voľbami do NR SR a aj po zostavení vlády sme boli obviňovaní, že pôjdeme gréckou cestou. Dnes môžeme s hrdosťou povedať, že naša vláda ukázala, že vie byť dobrým hospodárom. Ľudia musia mať istoty, že nie sú ohrozené ich vklady, že sa neznehodnotí euro a že kríza neskončí totálnym rozvratom štátov ako takých," apeloval.

Úspechy vlády podľa premiéra

Za doterajšie úspechy svojej vlády označil zníženie deficitu pod tri percentá a vyradenie SR z procedúry nadmerného deficitu, hospodársky rast, ktorý bude podľa jeho slov v rokoch 2014 a 2015 patriť k najvyšším v EÚ, úroveň verejného dlhu, rast reálnych miezd, pokles nezamestnanosti, revolúciu vo výbere daní a predchádzaní daňovým únikom a podvodom a skutočnosť, že Slovensko vyrokovalo 13-percentný nárast eurofondov v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

"Tieto veci verejnosť automaticky nevníma, pokiaľ sa nepretavia do zlepšenia životnej úrovne. Aj keď ceny niekoľko mesiacov nerastú, ľudia majú pocit, že je stále hrošie. Ľudia nás nebudú voliť za to, čo sme urobili, ale za to, akú budúcnosť im ponúkneme. Sociálna demokracia nemôže nikdy prepadnúť individualizmu, kultu osobného úspechu a predstave, že filantropia môže nahradiť sociálny štát a solidaritu," vyhlásil premiér. Smer-SD preto bude pokračovať v plnení programového vyhlásenia. "Nie je dôvod ani záujem robiť jeho revíziu, ideme podľa plánu. Prvým cieľom bola a je ochrana ľudí pred neodôvodnenými následkami krízy, podpora rastu a zníženie deficitu pod tri percentá. Minimálne tu máme veci splnené," povedal s tým, že Smer-SD má dnes povinnosť správať sa sociálno-demokraticky viac ako kedykoľvek predtým.

J. BARÁNEK: Balíček Smeru-SD môže dočasne zastaviť pokles preferencií
Bratislava 28. júna (TASR) - Sociálny, ekonomický a finančný balíček 15 opatrení, ktorý dnes avizoval predseda Smeru-SD a vlády Robert Fico, môže zastaviť pokles preferencií Smeru-SD, ale len dočasne. Pre TASR to uviedol politický analytik Ján Baránek.

"Tieto opatrenia neriešia podstatu problému, ktorou je stredná vrstva a zle nastavený systém. Preferencie Smeru-SD klesajú od marca, kedy sa podávali daňové priznania. Živnostníci zistili, ako ich zasiahli vládne opatrenia. Pokles preferencií sa môže zastaviť, ale zase len do marca budúceho roku," myslí si.

Podľa jeho slov navrhované opatrenia ako minimálny dôchodok či železničná doprava pre dôchodcov a študentov zadarmo nie sú systémové kroky. "Je to len presúvanie peňazí z uzavretého systému, ale tie tam musia odniekiaľ ísť, a to sú dane. Ich najväčším platcom je práve stredná vrstva," zdôraznil. Baránek však vidí aj pozitívum, a to je navrhovaná možnosť pre firmy platiť DPH až po uhradení faktúry.

Kladne vníma aj zvolenie Mareka Maďariča a Petra Pellegriniho za podpredsedov strany. "Nemajú za sebou nejaké veľké finančné skupiny," podotkol.

Politológ SAV Juraj Marušiak vníma dnešný pracovný snem Smeru-SD ako snahu zastaviť pokles straníckych preferencií. "Je logické, že v polovici funkčného obdobia politická strana, ktorá je pri moci, robí istý personálny audit. Je to aj začiatok prípravy pre parlamentné voľby v roku 2016. Ťažko si predstaviť, že by sa Smeru podarilo zopakovať úspech z roku 2012, ale je logickou snahou každej strany obstáť vo voľbách čo najlepšie," povedal.

Marušiak počíta s tým, že spomínaným balíčkom opatrení Smer-SD nejakých voličov získa. "Keď Viktor Orbán v Maďarsku prikročil k zníženiu cien za energie a obyvateľstvo to pocítilo na peňaženkách, prispelo to k zvýšeniu jeho preferencií, čo vôbec nie je prekvapujúce. Je ale otázne, či bude všetko v tejto podobe zrealizované," uzavrel.

SDKÚ-DS: R. Fico odštartoval druhú fázu osobnej kampane za 250 miliónov eur
Bratislava 28. júna (TASR) - Predseda vlády a strany Smer-SD Robert Fico dnes odštartoval druhú fázu osobnej kampane za 250 miliónov eur, ktoré zaplatia občania. Tvrdia to predstavitelia SDKÚ-DS Pavol Frešo a Ivan Štefanec, podľa ktorých výsledky snemu strany Smer-SD len potvrdzujú pretrvávajúce chátranie krajiny.

"Sprevádza ho výrazný pokles popularity vládnej strany od neúspešnej prezidentskej kampane. Robert Fico preto odštartoval druhú fázu svojej osobnej kampane. Tú však tvrdo zaplatia občania Slovenska vo výške štvrť miliardy eur," uviedol predseda SDKÚ-DS Frešo. Podľa neho verejný dlh krajiny dosahuje dnes viac ako 55 percent HDP a balíček, ktorý avizuje Smer-SD, toto tempo ešte zvýši. "Všimnite si, že medzi opatreniami nie je žiadne, ktoré by znižovalo výdavky štátu," podotkol Frešo. Opatrenia mu pripomínajú skôr "závery zjazdov strany spred roka 1989".

"Balíček opatrení, v ktorých sa ocitli politickou stranou garantované ceny plynu, s kapacitami jaslí a škôlok spoločne s bezplatnými vlakmi pre študentov a podporou pre zdravotne postihnutých občanov, je len klasickým predvolebným gulášom strany Smer-SD," uviedol podpredseda SDKÚ-DS a europoslanec Štefanec. Podľa jeho slov ide o rovnako nekvalitnú úroveň opatrení ako riadenie čoraz viac chátrajúcej krajiny. "Rovnako ako riadia krajinu, tak na takejto úrovni pripravujú aj tzv. zlepšujúce opatrenia. Napríklad o cenách plynu nerozhodne regulačný úrad, ale nejaké stranícke fórum strany Smer-SD," dodal Štefanec.