Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Slovensko

R. Kaliňák rokoval v Španielsku o spolupráci v obrannom priemysle

Na snímke minister obrany a podpredseda vlády SR Robert Kaliňák v Španielsku 31. mája 2024. Foto: MOSR

V rozhovore so španielskou ministerkou sa Kaliňák zameral aj na priority v súvislosti s nadchádzajúcim samitom NATO vo Washingtone.

Bratislava/Madrid 31. mája (TASR) - Aktuálna bezpečnostná situácia a prehlbovanie spolupráce v obrannom priemysle boli témami rokovaní ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD) v Španielsku s tamojšou ministerkou obrany Margaritou Robles Fernández. Šéf rezortu navštívil tiež španielskych vojakov, ktorí budú onedlho nasadení na Slovensku v rámci Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva obrany SR.

Španielsko v júli preberie od Českej republiky velenie bojového zoskupenia. "Šéfovi slovenského rezortu obrany bola predstavená posledná fáza presunu španielskych jednotiek na Slovensko. Nasadzovanie španielskeho kontingentu totiž prebieha postupne od januára tohto roku, pričom od júla bude na Slovensku pôsobiť do 780 španielskych vojakov aj s technikou," priblížilo ministerstvo.

V rozhovore so španielskou ministerkou sa Kaliňák zameral aj na priority v súvislosti s nadchádzajúcim samitom NATO vo Washingtone. Zhodnotili i doterajšiu spoluprácu v oblasti výcviku a vzdelávania a sústredili sa tiež na možnosti zintenzívnenia kooperácie v oblasti obranného priemyslu. Slovenské zbrojárske podniky totiž vyrábajú komponenty do munície, ktoré sú následne kompletizované v priestoroch španielskeho závodu.