Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 2. október 2023Meniny má Levoslav
< sekcia Slovensko

R. KALIŇÁK: Vláda chce aktívnejšie podporovať a využívať dobrovoľníkov

Na snímke zľava eurokomisárka pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Kristalina Georgievova, zástupca veliteľa Dobrovoľného hasičského združenia POLE Peter Šimko a členka združenia Rut Erdélyiová počas návštevy Dobrovoľného hasičského združenia POLE v Trnave. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Eurokomisárka pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia K. Georgievová ocenila vysokú úroveň slovenských špecialistov.

Bratislava 23. novembra (TASR) - Súčasný vládny kabinet chce aktívnejšie podporovať dobrovoľné hasičské zbory. Vyhlásil to dnes minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) pri príležitosti oficiálnej návštevy eurokomisárky pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Kristaliny Georgievovej na Slovensku.

V súčasnosti funguje na Slovensku asi tisíc dobrovoľníckych zborov, ktoré sú schopné v krízových situáciách zasiahnuť. Tie podľa ministra takmer nezaťažujú štátny rozpočet, sú veľmi efektívne pri pomoci občanom a ochotne pomáhajú kolegom z profesionálnych zborov.

prezentácia špeciálnej zásahovej techniky určenej pre manažment katastrof pri príležitosti návštevy eurokomisárky pre medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Kristaliny Georgievovej v areáli Dobrovoľného hasičského združenia POLE
Foto: TASR/Lukáš Grinaj
"Je dôležité, aby u nich bola určitá forma mobility, to znamená, aby sme ich vedeli dostať k povodniam," podčiarkol Kaliňák, ktorý by chcel, aby sa táto podpora realizovala aj vo forme darovania starej techniky. Konkrétne programy spolupráce chce predstaviť v budúcom roku.

"Je veľmi dobre povolať armádu, ale tá je tu predovšetkým na to, aby nám poskytovala ťažkú techniku, ktorú nemáme k dispozícií. Ale musíme umožniť dostať sa na miesto nešťastia aj tej fyzickej sile, ktorú sú nám ochotní poskytnúť dobrovoľní hasiči a ktorí sú na to vycvičení," podčiarkol šéf rezortu vnútra.
Kaliňák dnes s eurokomisárkou hovoril aj o jej iniciatíve vytvoriť Európsky dobrovoľnícky zbor pre humanitárnu pomoc (EDZHP). Georgievová predpokladá, že by táto organizácia mohla mať v priebehu desiatich rokov 10.000 stálych členov. Tento tím by mal byť pripravený pohotovo reagovať na krízové situácie kdekoľvek vo svete. "V čase, keď je finančná situácia napätá a peňazí nie je veľa, musíme byť schopní sa spoliehať na silu našich dobrovoľníkov a silu európskej solidarity," podotkla eurokomisárka.O schopnostiach slovenských hasičských dobrovoľníkov sa dnes mohla osobne presvedčiť na cvičení združenia POLE v Trnave. Dobrovoľníci na mieste prezentovali zásahovú techniku i nácvik evakuácie detí základnej školy pri povodniach. "Spomedzi nových členských krajín EÚ je to práve Slovensko, ktoré reaguje na volania o pomoc častejšie ako ktokoľvek iný - či už ide o Haiti, Pakistan či Sýriu," poznamenala Georgievová.

Po presune do Bratislavy sa eurokomisárke predviedli aj profesionálne zložky hasičov a záchranárov. Georgievová ocenila vysokú úroveň slovenských špecialistov, ako aj to, že sú "pripravení ochrániť životy a majetok domácich obyvateľov". "Pokiaľ by som niekedy bola v horiacej budove na desiatom poschodí, dúfam, že to bude na Slovensku," dodala na záver pracovnej návštevy eurokomisárka.