Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. marec 2023Meniny má Blahoslav
< sekcia Slovensko

R. Mikulec: Utečenci zostávajú ubytovaní v Gabčíkove

Na snímke minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO). Foto: TASR - Martin Baumann

V minulosti sa účelové zariadenie v Gabčíkove, ktoré patrilo STU, využívalo aj ako karanténne zariadenie.

Bratislava 24. apríla (TASR) – Utečenci z Ukrajiny, ktorí sú ubytovaní v zariadení v Gabčíkove, tam zatiaľ zostávajú aj po tom, ako ho Slovenská technická univerzita (STU) predala. Uviedol to minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) s tým, že s novým majiteľom ubytovne rokujú.

"My to riešime, rokujeme. Samozrejme, aby podmienky ubytovania, ale aj financovania boli čo najlepšie," povedal Mikulec. V minulosti sa účelové zariadenie v Gabčíkove, ktoré patrilo STU, využívalo aj ako karanténne zariadenie. Na otázku či nebude takéto zariadenie chýbať, Mikulec odpovedal, že určite áno, najmä ak by migračné vlny pokračovali.

"Práve preto sme predstavili migračnú politiku v minulom roku, ale už vtedy sme začali upozorňovať na niektoré veci, ktoré sa dlhodobo neriešili. A toto bola jedna z nich. V rámci migračnej politiky sa dlhodobo rátalo s tým, že nám stačí počítať s počtom zhruba 400 udelených azylov ročne," povedal šéf rezortu vnútra. V týchto dňoch sa podľa jeho slov ukazuje, že tieto počty neboli adekvátne.

STU v Bratislave predala účelové zariadenie v Gabčíkove, k predaju pristúpila z ekonomických dôvodov. Pre TASR to potvrdil hovorca STU Juraj Rybanský. "Prevádzka zariadenia bola dlhodobo neefektívna a STU nemala prostriedky na jeho potrebné rozsiahle opravy a rekonštrukcie," priblížil Rybanský. Podľa zmluvy zverejnenej v centrálnom registri zmlúv univerzita predala účelové zariadenie spoločnosti B.D.B. Group, s. r. o., za 3.589.000 eur.