Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Slovensko

Radičová na NAKA: Nemám dôkazy o kupovaní poslancov pri voľbe GP

Na archívnej snímke Iveta Radičová. Foto: TASR - Jakub Kotian

Zdôraznila, že voľba generálneho prokurátora bola pre ňu principiálna. Poukázala na prepojenia na ekonomické záujmy.

Bratislava 31. júla (TASR) - Expremiérka Iveta Radičová vypovedala v stredu na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) v súvislosti s podozrením z kupovania hlasov poslancov pri voľbe generálneho prokurátora z roku 2010.



Hovorila o motíve, ktorý bol za situáciou v Národnej rade (NR) SR, o vtedajších rokovaniach, o možnosti pádu vlády či vyhrážkach o jej zavraždení. Povedala to novinárom po vypočúvaní s tým, že nemá dôkazy o kupovaní hlasov poslancov.

Pripomenula, že vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku si vo funkcii naďalej v tom čase želal Smer-SD, ktorému na jeho zvolenie chýbali hlasy. "Oni potrebovali získavať tieto hlasy," podotkla s tým, že Smeru-SD sa treba pýtať na to, akým spôsobom ich získavali. Radičová nemá dôkaz o kupovaní hlasov, ale vie, "že bol ťažký súboj na zvolenie Dobroslava Trnku opätovne do funkcie".

Dobroslav Trnka, archívna snímka.
Foto: TASR/Martin Baumann


Zdôraznila, že voľba generálneho prokurátora bola pre ňu principiálna. Poukázala na prepojenia na ekonomické záujmy. Tie sa podľa nej po rokoch potvrdili.

"Dnes, po toľkých rokoch, vieme preukázateľne, aké existujú a existovali prepojenia ekonomických záujmov na najvyšších predstaviteľov prokuratúry, polície, súdnictva," skonštatovala Radičová. Spomenula viaceré kauzy, ktoré boli podľa jej slov v minulosti zametené pod koberec, napríklad Technopol, Glance House či Devín banka.

Na otázku, či ju predseda SaS vtedy informoval o výsledkoch jeho stretnutia s podnikateľom Marianom K., odpovedala, že jej oznámil len to, že stretnutie bolo. "Neinformoval ma o obsahu týchto stretnutí, len o tom, že sa konali tieto stretnutia. Len vzápätí vyšla Sasanka. Nemyslite si, že odo mňa počul nejaké prívetivé vety," poznamenala.

Na archívnej snímke vpravo Marian K.
Foto: TASR/Lenka Krošláková


Na NAKA prišiel v stredu aj bývalý poslanec Mosta-Híd František Šebej. Novinárom povedal, že nemá priamu vedomosť o tom, že by niekto hlasy kúpil. "Hovorilo sa všeličo. Už to bolo divné, že niekto z vládnej koalície navrhol Trnku ako prokurátora. To smrdelo k nebesiam," skonštatoval. To, či boli hlasy kúpené, však podľa svojich slov nevie. "Boli tam zrejme ľudia, ktorí špekulovali s Trnkom," dodal.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) začal znova vyšetrovať údajné kupovanie poslancov pri voľbe generálneho prokurátora počas vlády Ivety Radičovej v rokoch 2010 - 2012. Informácie o korupcii má z vyšetrovania vraždy novinára Jána Kuciaka. Pri vtedajšej voľbe navrhol na post generálneho prokurátora Dobroslava Trnku poslanec SDKÚ Stanislav Janiš.

Úrad špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry (GP) SR 9. mája 2011 potvrdil, že polícia zastavila trestné stíhanie týkajúce sa podozrenia z kupovania hlasov poslancov pri novembrovej voľbe generálneho prokurátora v Národnej rade SR v roku 2010. Polícia stíhanie zastavila z dôvodu, že skutok sa nestal.