Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér
< sekcia Slovensko

Radíme: Chladné počasie zvyšuje riziko ochorení močových ciest

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Veronika Mihaliková

Zápal močových ciest odporúča urologička liečiť u svojho obvodného lekára alebo pediatra. Každý zápal je pritom nutné verifikovať kultivačným nálezom vzorky moču.

Handlová 6. decembra (TASR) - Chladné počasie je rizikové aj z hľadiska ochorení močových ciest a mechúra. Pod zdravotné komplikácie sa môže podpísať náhle ochladenie, nepredvídateľné počasie alebo nevhodné oblečenie. Upozornila na to urologička nemocnice v Handlovej Viola Filipovičová.

Najčastejším pôvodcom infekcií močových ciest je baktéria E. coli. "Tá prirodzene osídľuje oblasť hrubého čreva a vplyvom nedostatočného pitného režimu, oslabenia imunity, prítomnosti močových kameňov a u mužov najmä zväčšenou prostatou sa následne usádza a množí v močových cestách a spôsobuje tak klinické ťažkosti v zmysle zápalových ochorení," uviedla Filipovičová.

Do veku 50 rokov sa zápal podľa nej častejšie vyskytuje u žien v dôsledku anatomického usporiadania a tesného kontaktu močovej trubice, pošvy a konečníka. Po 50. roku sa, naopak, infekcie vyskytujú častejšie u mužov, najmä v dôsledku zväčšenia prostaty. "Po 60. roku sa výskyt u mužov a žien vyrovnáva. U detí sa najčastejšie stretávame s infekciami u mladých chlapcov, a to najmä pri komplikujúcich faktoroch, akými sú synechie predkožky alebo fimóza," doplnila odborníčka.

Zápal močových ciest odporúča urologička liečiť u svojho obvodného lekára alebo pediatra. Každý zápal je pritom nutné verifikovať kultivačným nálezom vzorky moču. Následne, podľa výsledkov prítomnosti komplikujúcich faktorov a frekvencie výskytu je potrebné zvážiť vyšetrenie v urologickej ambulancii. "Voľnopredajné liečivá sú cenné najmä pri výskyte recidivujúcich infekcií močových ciest ako doplnok liečby, pri už rozvinutom bakteriálnom ochorení je však často potrebná návšteva lekára," vysvetlila urologička.

Najobávanejšou komplikáciou zápalu močového mechúra je jeho vzostupné šírenie a následný rozvoj zápalu obličiek, ktorý pri neadekvátnej liečbe vedie k septickému stavu s možným rozvojom multiorgánového zlyhania. Infekcie močových ciest sa objavujú u približne troch až piatich percentách mladšej populácie a u desiatich až 30 percentách staršej populácie.

U detí je potrebné dbať na prevenciu tohto typu ochorení už v skorom veku. "Pri dvoch infekciách močových ciest u chlapcov a jednej u mladých dievčat je nutné urologické vyšetrenie s cieľom vylúčenia možných vrodených vád ovplyvňujúcich močový systém. Dôkladné vyšetrenie určí ďalší postup liečby a prevenciu infekcií," priblížila Filipovičová.

Úloha rodiča podľa nej spočíva najmä v dodržiavaní režimových opatrení, a to dostatočný pitný režim, pravidelné vyprázdňovanie, dôsledná hygiena a racionálne vyvážená strava.