Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 18. jún 2024Meniny má Meniny má Vratislav
< sekcia Slovensko

Radíme: Prehliadka u urológa dokáže včas odhaliť aj vážne komplikácie

Ilustračná snímka. Foto: TASR - archív Onkologický ústav sv. Alžbety v Bratislave

Rakovina prostaty sa začína nenápadne. Ak je však zachytená včas, vo väčšine prípadov je liečiteľná, spresnili odborníci.

Bratislava 13. marca (TASR) - Preventívna prehliadka u urológa dokáže včas odhaliť aj vážne zdravotné komplikácie, podceňovať by ju nemali muži ani ženy. Upozorňujú na to odborníci z Urologického centra Bezručova. Pripomínajú, že ak sú rakovina prostaty či inkontinencia zachytené včas, môžu byť dobre liečiteľné.

"Štatistiky na Slovensku už dlhodobo ukazujú, že rakovina prostaty je jedným z najčastejších onkologických ochorení. Postihuje 60 percent mužov vo veku nad 65 rokov a každým rokom pribúda viac ako 2000 prípadov karcinómu prostaty. Rakovina prostaty sa začína nenápadne. Ak je však zachytená včas, vo väčšine prípadov je liečiteľná," spresnili odborníci.

V praxi má však podľa nich mnoho mužov z vyšetrenia prostaty strach, a na preventívne prehliadky chodí len šesť až 12 percent z nich. "Ročne na rakovinu prostaty na Slovensku zomierajú stovky mužov, pritom by stačilo, keby pravidelne chodili na preventívne prehliadky. Každý muž po päťdesiatke by mal aspoň raz ročne navštíviť urológa, aj keď nemá problémy," podotkol urológ Marek Zvanciger. Ak sa ochorenie zachytí včas, je podľa jeho slov liečiteľné s 97-percentnou úspešnosťou.

Urológiu by podľa lekárov nemali ignorovať ani ženy. Lekára by mali vyhľadať pri opakovaných zápaloch močového mechúra či pri zápale obličky. "Zápal močových ciest dostane aspoň raz za život minimálne 60 percent žien, inkontinencia je často chápaná ako súčasť starnutia, pritom až v 70 percentách prípadov je možné ju liečiť alebo zmierniť jej príznaky," skonštatoval lekár Martin Romančík. Síce so zápalom močových ciest častejšie bojujú ženy, pri jeho objavení by mali urológa vyhľadať aj muži. "Každý zápal močových ciest by mal byť správne liečený a úplne vyliečený, aby nenastali ďalšie komplikácie," upozornila urologička Lívia Lachkovičová.