Quantcast
< sekcia Slovensko

Radíme:Pred srdcovo-cievnymi ochoreniami pomôže i správna životospráva

Ilustračná snímka. Foto: TASR Milan Kapusta

Čím je pacient starší, tým sa jeho cievy stávajú menej pružnými a rigidnými, čo spôsobí zväčšenie rozdielu medzi systolickým a diastolickým tlakom.

Bánovce nad Bebravou 3. októbra (TASR) - Kardiovaskulárne ochorenia sú hlavnou príčinou úmrtí ľudí starších ako 65 rokov a sú zodpovedné aj za 82 percent všetkých úmrtí ľudí nad 65 rokov. Predísť sa im dá správnou životosprávou i pohybom, vynechaním fajčenia a alkoholu. Uviedla to lekárka oddelenia dlhodobo chorých nemocnice v Bánovciach nad Bebravou Miriam Šatalová.

Frekvencia kardiovaskulárnych ochorení sa v populácii zvyšuje s vekom. "Miera prevalencie hypertenzie, kongestívneho zlyhania srdca, ochorenia koronárnych artérií, arytmií, najmä fibrilácie predsiení, ochorenia periférnych artérií, ochorenia chlopní srdca a cievnej mozgovej príhody je približne 40 percent u ľudí vo veku 40 až 59 rokov a 79 až 86 percent u pacientov vo veku nad 80 rokov," načrtla Šatalová.

Čím je pacient starší, tým sa jeho cievy stávajú menej pružnými a rigidnými, čo spôsobí zväčšenie rozdielu medzi systolickým a diastolickým tlakom. "Zhoršuje sa funkcia ľavej komory, predlžuje sa jej plnenie, degeneruje prevodový systém srdca, dochádza ku kalcifikáciám chlopní. V dôsledku týchto funkčných zmien sa kompenzačné odpovede zhoršujú a s pribúdajúcim vekom sa aj oprava poškodenia srdca stáva čoraz nedokonalejšou, čo vedie k jeho dysfunkcii," upozornila lekárka.

Medzi najčastejšie príznaky kardiovaskulárnych ochorení podľa nej patrí sťažené dýchanie, spočiatku pri námahe, neskôr aj v pokoji, progresívna únava, búšenie srdca alebo veľmi pomalý tlkot srdca. Ochorenia srdca tiež môžu signalizovať závraty, kolaps a opakované pády.

Spoločnou príčinou kardiovaskulárnych ochorení je ateroskleróza, teda degeneratívne a zápalové ochorenie ciev, pri ktorom sa v porušenej cievnej stene ukladajú tukové látky, predovšetkým cholesterol. Pri tom dochádza k postupnému zužovaniu, alebo dokonca uzávere postihnutých ciev.

"V prevencii a v liečbe kardiovaskulárnych ochorení hrá hlavnú úlohu odstránenie rizikových faktorov, až na druhom mieste je medikamentózna liečba a invazívne výkony. Ovplyvnením rizikových faktorov môžeme nielen oddialiť vznik kardiovaskulárneho ochorenia, ale taktiež spomaliť jeho progresiu," ozrejmila lekárka.

Odborníci podľa nej odporúčajú konzumáciu rýb aspoň raz týždenne, v strave musí mať dostatočné zastúpené ovocie, zelenina, hydina. Naopak, potrebné je vylúčiť potraviny bohaté na cholesterol a nasýtené mastné kyseliny. "Minimálnou fyzickou aktivitou u seniorov je chôdza stredným tempom aspoň po dobu 30 minút väčšinu dní v týždni. Samozrejmosťou je zanechanie fajčenia a obmedzenie alkoholu," uzatvorila odborníčka.