Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 16. jún 2025Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Slovensko

Radíme: Žiadna forma fajčenia nie je bezpečná

Ilustračné foto. Foto: TASR - Tomáš Halász

Žiadna forma fajčenia nie je bezpečná, ani elektronické cigarety či zahrievače tabaku, ktoré sa mnohí mylne snažia vydávať za zdravšiu alternatívu.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Handlová 9. júna (TASR) - Cigaretový dym nepoškodzuje len pľúca, ale aj srdce, cievy, tráviaci systém a nervovú sústavu. Žiadna forma fajčenia nie je bezpečná, ani elektronické cigarety či zahrievače tabaku, ktoré sa mnohí mylne snažia vydávať za zdravšiu alternatívu. Pripomenul to pneumológ nemocnice v Handlovej Jozef Kubík.

Jedným z najvážnejších ochorení, ktoré fajčenie spôsobuje, je chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP). „Fajčenie je najvýznamnejší rizikový faktor pri vzniku CHOCHP. Až 85 percent pacientov s touto diagnózou sú fajčiari alebo bývalí fajčiari,“ povedal Kubík.

CHOCHP je podľa neho progresívne ochorenie, ktoré pomaly a nenápadne ničí pľúca a dýchacie cesty. „Spočiatku sa prejavuje len kašľom a dýchavičnosťou pri námahe, neskôr pacienti pociťujú ťažkosti aj pri bežných činnostiach, až kým nie sú odkázaní na kyslíkovú liečbu. Ide o vážnu diagnózu, ktorú nevieme úplne vyliečiť. Moderná medicína dokáže jej priebeh spomaliť, no ak pacient neprestane fajčiť, ochorenie bude ďalej napredovať,“ upozornil.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozornila, že fajčenie ročne zabije viac ako osem miliónov ľudí. Okrem CHOCHP spôsobuje fajčenie aj rakovinu pľúc, ústnej dutiny, hrtana, pažeráka, močového mechúra a pankreasu, infarkty, cievne mozgové príhody a srdcové zlyhanie, zníženú imunitu a psychické poruchy vrátane úzkostí a depresií. „Záchranou sa nestali ani moderné elektronické cigarety či zahrievače tabaku. V niektorých ohľadoch môžu byť pre ľudský organizmus dokonca ešte škodlivejšie,“ zdôraznil Kubík.

Každá hodina, deň či týždeň bez cigarety má pozitívny vplyv na organizmus - znižuje riziko infarktu, zlepšuje funkciu pľúc, obnovuje chuť a čuch, zvyšuje energiu a celkovo predlžuje život. „Odvykanie od fajčenia je najdôležitejší krok, ktorý môže človek pre svoje zdravie urobiť. Nejde len o prevenciu pľúcnych chorôb, ale o ochranu celého tela pred doslova devastujúcimi následkami tabaku,“ dodal pneumológ.