Quantcast
< sekcia Slovensko

Radíme: Pred všami sa dá ochrániť iba včasnou a dôkladnou dezinsekciou

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Pri odvšivovaní Úrad verejného zdravotníctva odporučil kombinovať fyzické odstraňovanie vší a hníd z vlasov a použitie odvšivovacích prípravkov z lekárne.

Bratislava 9. novembra (TASR) - Vši sa vo zvýšenej miere vyskytujú skôr v zimnom období. Ich prenášaniu sa dá zamedziť iba včasným a dôsledným ošetrením vlasov dezinsekčným prostriedkom. Na sociálnej sieti na to upozornil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

"Opatrenie je účinné iba v prípade, ak sa umytie vlasov šampónom proti všiam uskutoční v rovnakom čase u všetkých postihnutých osôb, to znamená u všetkých žiakov danej triedy alebo školy vrátane zdravých žiakov a členov ich rodín," priblížil.

Pri odvšivovaní ÚVZ odporučil kombinovať fyzické odstraňovanie vší a hníd z vlasov a použitie odvšivovacích prípravkov z lekárne. "Vši a hnidy vyčesávajte z vlhkých vlasov, smerom od pokožky až po končeky vlasov. Po každom prečesaní vlasy dôkladne prezrite a hrebeň umyte," doplnila zástupkyňa hlavného hygienika SR so zameraním sa na hygienu detí a mládeže Jana Hamade.

Celková dezinsekcia prostredia je podľa nej neúčinná, pretože voš mimo hostiteľa neprežíva. Zdôraznila, že treba však dôkladne vyprať posteľnú bielizeň a vydezinfikovať predmety, ako napríklad hrebeň, sponky či hračky. "Dôslednou starostlivosťou o spomínané osobné premety či bielizeň zamedzíte opätovnému zanášaniu vší do vlasov," spresnila.

Zbaviť sa vší trvá podľa ÚVZ približne 14 dní. "Prípravok na vši odstráni vši ihneď, ale ešte zostávajú hnidy, a to trvá asi dva týždne, kým sa zlikvidujú úplne," ozrejmil s tým, že do kolektívu sa možno vrátiť, až keď sa na vlasoch nenachádza žiadna z foriem parazita.

Vši sa prenášajú pri osobnom kontakte. "Môže ich chytiť v podstate každý, postihuje všetky sociálne vrstvy obyvateľstva a nie je závislá od hygienických podmienok rodiny," dodala zástupkyňa hlavného hygienika SR. Zavšivenie sprevádzajú nepríjemné pocity, a to najmä svrbenie na hlave.