< sekcia Slovensko

Radoslav Procházka nezahlasuje za odvolanie ministra Tomáša Boreca

Radoslav Procházka Foto: TASR/Pavel Neubauer

Podľa poslanca KDH jedinou možnosťou opozície, ako sa dostať k rozprave o situácii v justícii bolo preto podanie návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi spravodlivosti.

Bratislava 18. novembra (TASR) - Poslanec za KDH Radoslav Procházka nezahlasuje na pondelkovej (19.11.) mimoriadnej schôdzi Národnej rady (NR) SR za odvolanie ministra spravodlivosti Tomáša Boreca (nominant Smeru-SD). Vyhlásil to v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike.

Opozícia vyčíta Borecovi napríklad jeho nečinnosť. Podľa Procházku mohol reagovať ráznejšie na niektoré veci, ktoré sa v súdnictve dejú. Avšak nestotožňuje sa tým, že jeho nečinnosť má takú povahu a taký rozsah, aby mal odísť z ministerského postu. V tejto súvislosti pripomenul, že ministerstvo pracuje na komplexnej rekodifikácii Občianskeho súdneho poriadku, ktorá má urýchliť súdne konania a vymožiteľnosť práv občanov.

"Minister spravodlivosti zatiaľ neurobil nič také, aby bol konkrétny hmatateľný dôvod na jeho odvolanie z funkcie. Myslím si, že vo vláde sú prinajmenšom traja zrelší kandidáti na odchod. Ľudia, pre ktorých už bolo včera neskoro odísť," uviedol.

Napriek tomu si myslí, že tento návrh opozície bol úplne legitímny a nevyhnutný krok. Poukázal totiž na to, že Smer-SD im neumožnil na mimoriadnej schôdzi parlamentu (14.11.) diskutovať o súčasnom stave slovenskej justície. Vládna strana totiž nepodporila jednobodový program schôdze k tejto téme, čím sa rokovanie skončilo. Jedinou možnosťou opozície, ako sa dostať k tejto rozprave, bolo preto podanie návrhu na vyslovenie nedôvery Borecovi.

Ten sa diskusii o stave v justícii v parlamente nebráni. Pripomenul pritom návrh predsedu parlamentu Pavla Pašku, ktorý chcel takýto bod zaradiť hneď za návrh budúcoročného štátneho rozpočtu na decembrovej schôdzi. "Tento stav netrvá pol roka ani dva mesiace, ale 20 rokov a treba s tým niečo robiť. Zatiaľ sa nikomu nepodarilo nič také, čo by oprávňovalo povedať, že sa justícia posunula ďalej," konštatoval Borec.

Je však presvedčený o tom, že opozícia, hlavne SDKÚ-DS, potrebovali túto tému veľmi rýchlo otvoriť, keďže v sobotu 17. novembra mala SDKÚ-DS svoju programovú konferenciu. Procházka to odmietol. Podľa neho nie je normálne, aby exprezident Michal Kováč na základe rozhodnutia súdu odškodnil bývalého riaditeľa SIS Ivana Lexu. "Kam sme sa to dostali?" zamyslel sa.

Minister spravodlivosti si nemyslí, že by vo svojom rezorte nič nerobil. "Len som to možno dostatočne nahlas nekričal," poznamenal s tým, že pôsobil 20 rokov v advokátskej praxi, pričom ako politik je nováčik. "Pochopil som, že pokiaľ politik nekričí a nevysvetľuje stokrát to isté dookola, tak sa to jednoducho stratí v šume iných informácií. Poučil som sa z toho a znovu takúto chybu neurobím," avizoval.

Zároveň potvrdil, že ministerstvo pripravuje veľa dôležitých vecí, ktoré budú mať zásadný význam pre občanov v súdnom konaní.