Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. máj 2024Meniny má Dušan
< sekcia Slovensko

Rakušan: S kontrolami na hraniciach so SR zatiaľ nepočítame

Na snímke minister vnútra ČR Vít Rakušan. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Situácia v oblasti nelegálnej migrácie je tento rok podľa neho pokojnejšia než v predchádzajúcich dvoch rokoch.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Praha 19. apríla (TASR) - Český minister vnútra Vít Rakušan zatiaľ nepočíta s obnovením náhodných kontrol na hraniciach so Slovenskom. Priznal však, že počas letných mesiacov sa situácia môže zmeniť. Povedal to v piatok po schôdzke s českým prezidentom, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Situácia v oblasti nelegálnej migrácie je tento rok podľa neho pokojnejšia než v predchádzajúcich dvoch rokoch, keď počet utečencov výrazne narástol.

"Je pravda, že letné mesiace môžu priniesť zhoršenie. Máme tím, ktorý sa tomu venuje, máme medzinárodnú spoluprácu, ktorá sa podieľa na potieraní pašeráckych bánd a mafiánskych gangov, ktoré obchodujú s ľudským nešťastím. Monitorujeme situáciu, pripravujeme detenčné zariadenia. Chvalabohu, tie teraz nie sú vyťažené, takže miesta určite k dispozícii sú," povedal šéf rezortu vnútra.

Rakušan vo štvrtok na mimoriadnej schôdzi Poslaneckej snemovne českého parlamentu k migračnému paktu uviedol, že v českých zadržiavacích centrách je aktuálne 111 cudzincov. Dodal tiež, že počet migrantov, ktorí prechádzali cez územie ČR, sa v roku 2023 oproti roku 2022 znížil o dve tretiny a tento rok je v medziročnom porovnaní ešte nižší.

O zavedení dočasných kontrol na celej dĺžke hranice so Slovenskom rozhodla vláda Petra Fialu už dvakrát - prvý raz koncom septembra 2022 a približne o rok neskôr opäť. V oboch prípadoch opatrenie trvalo približne štyri mesiace. Počas prvej vlny sa českým policajtom podarilo zaistiť 5973 migrantov a 97 prevádzačov. V druhej vlne zachytili takmer 1200 migrantov a 58 prevádzačov.


(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová)