Quantcast
< sekcia Slovensko

Rakušan o kontrolách na hraniciach: Museli sme zakročiť

Na archívnej snímke z 25. januára 2022 minister vnútra ČR Vít Rakušan počas spoločnej tlačovej konferencie po stretnutí v Bratislave. Foto: TASR

Hoci Česko podľa ministra rado využíva otvorené hranice Schengenského priestoru, v prvom rade musí teraz myslieť na bezpečnosť občanov.

Praha 27. septembra (TASR) - Nikto z nás nemá radosť, že sa zavádzajú kontroly na hraniciach so Slovenskom, ale v tomto prípade sme museli reagovať. Povedal v utorok český minister vnútra Vít Rakušan, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Rakušan pripomenul, že ilegálna migrácia v Českej republike stúpla medziročne o 1200 percent. Hoci Česko podľa ministra rado využíva otvorené hranice Schengenského priestoru, v prvom rade musí teraz myslieť na bezpečnosť občanov.

Nariadenie o opätovnom zavedení kontrol na štátnej hranici so Slovenskom má podľa vicepremiéra odradiť prevádzačov, aby používali Česko ako tranzitnú krajinu.


"Samozrejme, budeme rokovať. Samozrejme, budeme hľadať riešenia na tej európskej úrovni ako predsednícka krajina, ale bohužiaľ, bolo nutné pristúpiť k takto radikálnemu kroku," dodal šéf rezortu vnútra.

Všetkým, ktorí žijú v blízkosti hranice, sa poďakoval za trpezlivosť. "Jednoduché to nebude, ale aj toto zvládneme," dodal Rakušan.

Česká vláda v pondelok schválila nariadenie o dočasnom zavedení kontrol na štátnej hranici so Slovenskom. Platiť začne o polnoci zo stredy na štvrtok. Nariadenie je v prvej fáze schválené na desať dní, potom vláda rozhodne o možnom predĺžení. Český premiér Petr Fiala v pondelok uviedol, že opatrenie bude v platnosti na nevyhnutne dlhú dobu.

(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová)