Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 15. jún 2024Meniny má Vít
< sekcia Slovensko

Vo Viedni sa začal proces s bezdomovcami zo SR obžalovanými z vraždy

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Obžalovaní, traja muži a jedna žena, sa podobne ako v priebehu výsluchov aj v otvárací deň procesu v súdnej sieni vzájomne obviňovali.

Viedeň 16. januára (TASR) - Proces so štyrmi Slovákmi obžalovanými z brutálnej vraždy krajana v hotelovej izbe vo Viedni sa v utorok začal v rakúskej metropole.

Obžalovaní, traja muži a jedna žena, sa podobne ako v priebehu výsluchov aj v otvárací deň procesu v súdnej sieni vzájomne obviňovali, informovali rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF a tlačová agentúra APA.

Mŕtve telo obete sa našlo vlani v marci v podniku na likvidáciu komunálneho odpadu v Grazi v rakúskej spolkovej krajine Štajersko. Vyšetrovanie ukázalo, že obeťou vraždy sa stal 58-ročný bezdomovec zo Slovenska, ktorého štyria krajania, takisto bezdomovci, po hádke v noci na 17. marca 2017 pripravili o život.

Dôvodom mučenia a napokon vraždy bolo údajné sexuálne obťažovanie medzičasom obžalovanej ženy neskoršou obeťou zločinu.

Štvorica slovenských občanov po odstránení všetkých stôp v hotelovej izbe odniesla zavraždeného krajana do neďalekého kontajnera na komunálny odpad. Mŕtve telo poznačené spracovaním odpadu objavili až 22. marca v skorých ranných hodinách v spomínanom podniku v Grazi.

Pri súdnej pitve sa na tele našli vážne zranenia v krčnej oblasti, ktoré obeť utrpela ešte za života. Ďalšie vyšetrovanie ukázalo, že mŕtvola dorazila do Grazu s komunálnym odpadom z rakúskej metropoly.

Tam sa zavraždený Slovák už roky zdržiaval ako bezdomovec. Práve na túto skupinu ľudí sa preto sústredili kriminalisti, ktorí získali informácie o intenzívnom vzťahu obete s istým slovenským párom žijúcim už roky vo Viedni. Muža, trestaného v minulosti už tak v SR, ako aj v Rakúsku, i ženu (41), ktorí sú teraz hlavnými obžalovanými v procese, polícia vypátrala a vypočúvala ako svedkov, pričom sa od nich nedozvedela nič o inkriminovanom hoteli a udalostiach v ňom. V ich výpovediach sa však našli nejasnosti. Na základe viacerých indícií, ako aj stôp v hotelovej izbe rakúski vyšetrovatelia vydali na túto dvojicu európske zatykače.

Vyšetrovatelia rakúskeho Spolkového kriminálneho úradu vypátrali hľadaných bezdomovcov napokon na Slovensku, kde došlo k ich zadržaniu. Polícia potom identifikovala aj dvoch spolupáchateľov pochádzajúcich takisto zo Slovenska, ktorými sú 55-ročný pouličný hudobník, ktorého DNA usvedčila navyše z účasti na vlámaní v Leobersdorfe z apríla 2017, a jeho 17-ročný syn, ktorý v utorok v súdnej sieni vypovedal o podrobnostiach diania počas vlaňajšej osudnej marcovej noci. Všetkých štyroch obžalovaných zadržali slovenské úrady a vydali na trestné stíhanie do Rakúska.

Vynesenie rozsudku sa očakáva už v stredu. Ešte predtým by mali vypovedať ďalší obžalovaní, ale odznieť aj súdnoznalecké posudky expertov.