Quantcast
< sekcia Slovensko

Raši: Vláda v oblasti zdravotníctva zlyhala pri pandémii a financovaní

Na archívnej snímke z 19. októbra 2021 nezaradený poslanec NR SR Richard Raši. Foto: TASR - Jakub Kotian

Raši podotkol, že namiesto toho, aby si vláda pri riešení pandémie brala príklad zo zahraničia, robila na občanoch Slovenska experimenty. Kritizoval napríklad celoplošné testovanie.

Bratislava 24. marca (TASR) - Vláda v oblasti zdravotníctva niekoľkokrát zlyhala, či už v boji s pandémiou, alebo v oblasti dofinancovania rezortu. Skonštatoval to podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD a poslanec Národnej rady SR Richard Raši. Pre TASR stanovisko poskytol jeho asistent Martin Dorčák.

Raši podotkol, že namiesto toho, aby si vláda pri riešení pandémie brala príklad zo zahraničia, robila na občanoch Slovenska experimenty. Kritizoval napríklad celoplošné testovanie.

Zlyhanie vníma aj pri očkovacej kampani. "Vyhodila desiatky miliónov eur na rôzne očkovacie bonusy, očkovaciu lotériu a kampaň prišla v čase, keď už bola takmer zbytočná. Za zlyhanie považuje aj to, že vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) neobjednal vakcíny od Pfizeru v čase, keď mali ľudia záujem o očkovanie. "Pandémiu sme prekonali len vďaka samosprávam a slovenským zdravotníkom," doplnil.

Pandemická kríza podľa neho zároveň odhalila neschopnosť súčasnej vlády. "Namiesto jasného spoločného boja proti koronavírusu na tejto kríze iba parazitovali, či už finančne – od nákupu miliónov testov až po akciu Sputnik – alebo politicky – neustálym vzájomným bojom o preferencie," ozrejmil.

Kritizuje tiež, že vláda sa z pandemických chýb nepoučila, plánuje zrušiť tisíce akútnych nemocničných lôžok a nenavýšila ani platy zdravotníkom. "Dokonca znížila finančné prostriedky pre zdravotníctvo a neurobila nič preto, aby nám zdravotníci neutekali hromadne do zahraničia," dodal.

Podotkol tiež, že desiatky nemocníc v slovenských regiónoch by vedeli ihneď využiť peniaze z plánu obnovy na skvalitnenie liečby pacientov. "Vláda nám tvrdí, že z plánu obnovy vybuduje nové moderné nemocnice. Pýtam sa aké a kde, keďže na Rázsochách sa nerobí nič, nemocnice v Ružinove a v Banskej Bystrici či v Martine sa nerekonštruujú a nepripravujú sa ani verejné obstarávania na výstavbu iných nových nemocníc," uviedol.

Slovenské zdravotníctvo podľa neho musí utečencom z Ukrajiny pomáhať, no nesmie to byť na úkor slovenských pacientov. Zároveň dúfa, že ministerstvo zdravotníctva analyzuje riziká, ktoré s príchodom utečencov Slovensku hrozia. "Ukrajina patrí v Európe ku krajinám s najvyšším výskytom HIV, tuberkulózy a ďalších chorôb a zatiaľ nebol predstavený žiadny plán rezortu zdravotníctva, ako zdravotné riziká príchodu desiatok tisíc občanov Ukrajiny na verejné zdravie čo najviac eliminovať," vysvetlil.