Quantcast
< sekcia Slovensko

Záujem Slovákov o kúpu nehnuteľnosti v Chorvátsku stúpa

Foto: www.odpadnes.sk

K čoraz väčšej atraktívnosti Chorvátska prispieva aj skutočnosť, že Turecko, Egypt a ďalšie severoafrické štáty už nie sú medzi turistami také obľúbené.

Bratislava 11. septembra (TASR) – Počet Slovákov kupujúcich si nehnuteľnosť v Chorvátsku v poslednom období rastie. Potvrdzujú to realitné kancelárie, ktoré sa zaoberajú predajom realít v tejto prímorskej krajine. K čoraz väčšej atraktívnosti Chorvátska prispieva aj skutočnosť, že Turecko, Egypt a ďalšie severoafrické štáty už nie sú medzi turistami také obľúbené.

Záujem o kúpu nehnuteľnosti v zahraničí zo strany slovenských klientov podľa spoločnosti Rellox kontinuálne stúpa od roku 2004 každý rok o približne 10 %. Za prvý polrok 2016 zaznamenala medziročný nárast predaja na úrovni asi 15 %. Najväčší dopyt slovenských investorov je po Rakúsku a Chorvátsku, teda nehnuteľnostiach v Alpách a pri mori.

Chorvátsko je podľa manažéra predaja spoločnosti Petra Forgácsa obľúbenou voľbou pre rozumné ceny nehnuteľností, ako aj z dôvodu blízkosti a ľahkej dostupnosti autom. „Chorvátsko je momentálne zaujímavé aj vďaka tomu, že tam ceny realít v posledných rokoch mierne klesli a tiež vzhľadom na rastúci záujem turistov o rekreáciu na pobreží Jadranu. Presúvajú sa tam totiž turisti, ktorí predtým cestovali do severnej Afriky a Turecka,“ uviedol pre TASR s tým, že to už vplýva na rast cien nehnuteľností na Jadrane.

Drvivá väčšina Slovákov má podľa Forgácsa záujem iba o sezónne užívanie nehnuteľnosti, celoročné užívanie je výnimkou. „Typickým klientom je podnikateľ stredného veku, ktorý má dostatok finančných zdrojov a hľadá možnosť výhodne investovať voľné financie, zároveň s možnosťou vlastnej rekreácie v kupovanej nehnuteľnosti,“ opísal.

Stúpajúci počet kupcov chorvátskych nehnuteľností zo Slovenska potvrdzuje aj Ante Nevistic z realitnej kancelárie Adriatica. Pripomenul, že príslušníci týchto dvoch národov si vybudovali množstvo priateľstiev, manželstiev a dobrých obchodných vzťahov. „Chorváti nepovažujú Slovákov za cudzincov, sú 'naši', prví príbuzní. Slováci tiež v Chorvátsku konajú veľmi slobodne, mnohí z nich si tu otvorili svoje firmy – najmä v oblasti cestovného ruchu, realít, námorného turizmu, ale aj stavebníctva, výstavby apartmánov a víl na predaj,“ povedal.

O nehnuteľnosti v Chorvátsku sa podľa neho zaujímajú rôzne skupiny Slovákov. „Bohatí ľudia si kupujú stavebné pozemky a stavajú na nich pekné vily, zvyčajne priamo pri mori. Ľudia patriaci k strednej triede si kupujú byty s minimálne dvoma spálňami do 150.000 eur. No a tí, ktorých by sme mohli nazvať 'robotníckou triedou', si kupujú staré kamenné domy, ruiny na rekonštrukciu do 80.000 eur,“ priblížil Nevistic.

Ako dodal, väčšina Slovákov sa obzerá po nehnuteľnostiach v Dalmácii – časti pobrežia, ktorá sa tiahne od Zadaru po Dubrovník. „Zvyčajne si ju kúpia tam, kam sa vracajú rok čo rok ako turisti. Nájdu si tam priateľov, trochu sa naučia jazyk a uvedomia si, že nemá zmysel platiť si každý rok prenájom, keď tu môžu mať svoj vlastný majetok. Niektorí v tom vidia aj príležitosť zarobiť peniaze z prenájmu,“ zhodnotil Nevistic. Sami ho podľa neho využívajú tak jeden mesiac v roku a ďalšie tri až štyri mesiace nehnuteľnosť prenajímajú.

Nevistic zároveň poukázal na to, že chorvátske banky začali ponúkať cudzincom pomerne férové úvery. Pred dvoma rokmi tam bolo podľa neho pre Slováka takmer nemožné získať pôžičku. Zmenilo sa to vďaka tomu, že Chorvátsko prijalo právne predpisy Európskej únie.