Quantcast
< sekcia Slovensko

Remišová: Za ľudí už nepodporí núdzový stav ani ďalšie zatváranie

Na snímke ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová, foto z archívu. Foto: TASR - Jakub Kotian

Podľa Remišovej sa Slovensko musí naučiť s novým koronavírusom dlhodobo žiť, pričom je potrebné pripraviť dlhodobú stratégiu na boj s pandémiou.

Bratislava 30. januára (TASR) – Strana Za ľudí viac nepodporí zavádzanie núdzového stavu ani ďalšie zatváranie. Uviedla to vicepremiérka a ministerka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Spolu s podpredsedom Smeru-SD Ladislavom Kamenickým sa zhodujú, že je potrebné postupne začať uvoľňovať opatrenia a vrátiť sa do normálneho života. Ak odborníci a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) rozhodnú, že povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 je potrebné, Za ľudí ich podporia. Kamenický s povinným očkovaním nesúhlasí.

Podľa Remišovej sa Slovensko musí naučiť s novým koronavírusom dlhodobo žiť, pričom je potrebné pripraviť dlhodobú stratégiu na boj s pandémiou. Ako uviedla, strana bude presadzovať postupné uvoľňovanie opatrení, ako aj kapacitných obmedzení v kultúre. "Ak sa ukáže, že variant omikron neplní nemocnice tak, ako delta, tak za nás by sa mali opatrenia postupne uvoľňovať a mali by sme sa vracať do normálu."

S uvoľňovaním súhlasí aj Kamenický, víta tiež skrátenie karantény. "Keby každý, kto dostal omikron, ostal doma, tak skolabujú všetky ekonomiky." Osobne by uvítal, ak by najmä ľudia, ktorí sa po návrate zo zahraničia otestujú, nemuseli absolvovať karanténu. "Sú mnohokrát viac testovaní, keď prídu na Slovensko. A tí, ktorí boli zaočkovaní, môžu byť prenášači, prešli cez hranicu, tí karanténu nemajú." Kamenický tiež dodal, že nesúhlasí s povinným očkovaním a je tiež proti akémukoľvek nútenému očkovaniu detí.

V súvislosti s dianím na ukrajinsko-ruskej hranici Remišová uviedla, že celá vládna koalícia preferuje mierové riešenie. Je podľa nej dôležité, aby Slovensko posilňovalo svoju obranyschopnosť a pripravilo sa na všetky alternatívy.

Slová vicepremiérky, ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS) aj ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) sú, ako povedal Kamenický, viac militantné ako vyjadrenia Ukrajiny a Ruska. Pripomenul, že obe strany deklarujú, že žiadna vojna nehrozí.

Na snímke poslanec NRSR Ladislav Kamenický (SMER-SD).
Foto: TASR - Jaroslav Novák


Opakovane zdôraznil, že Smer nesúhlasí s prijatím obrannej zmluvy s USA. Kritizuje prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, že sa vo veci neobrátila na Ústavný súd SR. "Kroky, ktoré robí Remišová, Naď, Korčok aj prezidentka, nám dávajú dôvod na to, aby sme hovorili o tom, že sú niekým riadení. Lebo toto sú americké záujmy," vyhlásil Kamenický.

Remišová reagovala, že rozhodnutie prezidentky rešpektuje a nebude zasahovať do jej kompetencií, Kamenického vyjadrenia odmieta. "Opozícia rozpráva nezmysly a tie názory, aj na pani prezidentku, sú bezprecedentné," uviedla ministerka. V súvislosti s postojmi a krokmi opozície týkajúcimi sa zmluvy s USA či dianím na východnej hranici hovorí o pokrytectve a vlastizrade.