Quantcast
< sekcia Slovensko

Remišová: Zvolávať bezpečnostnú radu k práci polície je neprijateľné

Na archívnej snímke vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová. Foto: TASR - Pavol Zachar

Podľa ministerky je to za hranicou fungujúceho demokratického právneho štátu.

Bratislava 16. mája (TASR) - Zvolávať bezpečnostnú radu, na ktorej by politici "spovedali" policajného prezidenta, koho polícia plánuje stíhať, je neprijateľné a neakceptovateľné. Vyhlásila to šéfka Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová. Myslí si, že je to za hranicou fungujúceho demokratického právneho štátu. Avizovala, že tejto téme sa má venovať aj pondelková koaličná rada.

"Zvolanie bezpečnostnej rady pre prácu orgánov činných v trestnom konaní považujem za nepochopenie toho, ako bezpečnostná rada funguje a aké má plniť úlohy," skonštatovala Remišová na pondelkovej tlačovej konferencii. Odmieta sa zúčastniť na takom zasadnutí bezpečnostnej rady, kde by sa malo vstupovať do práce orgánov činných v trestnom konaní (OČTK).

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) cez víkend povedal, že požiadal premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) o zvolanie mimoriadnej bezpečnostnej rady v súvislosti s možným únikom informácií z polície. Kollár i predseda Smeru-SD Robert Fico počas víkendovej diskusnej relácie hovorili o tom, že prezident Policajného zboru Štefan Hamran mal avizovať na bezpečnostnej rade štátu zásah polície voči členom bývalého inšpekčného tímu Oblúk a takisto prokurátorom a sudcom.

Kollár podľa lídra OĽANO a ministra financií Igora Matoviča podľahol klamlivým informáciám od Fica. "Obvinený Robert Fico klame, kde sa len dá, Boris Kollár tomuto podľa všetkého uveril," reagoval na tlačovej konferencii. Dodal, že takáto informácia na bezpečnostnej rade nezaznela. Myslí si, že Kollár nakoniec pochopí, že sa nechal oklamať.

Remišová dodala, že Fico "hrubo" osočuje prokurátorov a vyhráža sa im aj sudcom, ktorí rozhodujú inak, ako si on predstavuje.