Quantcast
< sekcia Slovensko

Režim na hraniciach by mal byť prísnejší, zhodujú sa Kéry a Klus

Na archívnej snímke poslanec NR SR Marián Kéry (Smer-SD). FOTO TASR – Jakub Kotian Foto: TASR

Kéry v tejto súvislosti hovorí o povinnom testovaní po návrate zo zahraničia bez ohľadu na to, či daná osoba je alebo nie je proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaná.

Bratislava 11. decembra - Opatrenia na hraniciach by mali byť prísnejšie, obzvlášť po tom, ako sa na Slovensku potvrdili prvé prípady variantu nového koronavírusu omicron. Zhodli sa na tom štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin Klus (SaS) a predseda Zahraničného výboru Národnej rady (NR) SR Marián Kéry (Smer-SD) v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

Kéry v tejto súvislosti hovorí o povinnom testovaní po návrate zo zahraničia bez ohľadu na to, či daná osoba je alebo nie je proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaná. Podľa Klusa je dobré prehodnotiť napríklad zavedenie povinnej 14-dňovej karantény po návrate z niektorých krajín.

Štátny tajomník ministerstva zahraničia priznal, že komunikácia koalície ohľadom protipandemických opatrení je chaotická a nie všetko možno logicky vysvetliť. "Je tu dynamický vývoj, faktom je ale aj to, že aj pandémia má svoju dynamiku." Opatrenia by podľa jeho slov mohli byť, aj v porovnaní s ostatnými krajinami, viac zautomatizované, menej spolitizované a prehľadnejšie.

Na Kéryho kritiku o nejednotných názoroch strany SaS reagoval Klus tým, že je to vec viacerých kompromisov. "Urobili sa niektoré ústupky aj v tých oblastiach, ktoré my považujeme za dôležité. Nie sme nadšení, ale takáto je politika."

Na archívnej snímke Martin Klus.
Foto: TASR Jakub Kotian


V súvislosti s očkovacou kampaňou Klus zopakoval, že strana SaS nie je vo veci povinného očkovania jednotná. Poukázal na opatrenia v iných krajinách, ktoré zavádzajú povinné očkovanie niektorých skupín ľudí. Je rád, že sa diskusia otvára aj na Slovensku, tvrdí však, že vo veci treba byť opatrný. Verí, že zaočkovanosť na Slovensku pomôže zvýšiť aj schválená finančná odmena pre seniorov.

Kéry v diskusii odmietol, aby vláda "hádzala" zodpovednosť na opozíciu. Zopakoval, že Smer nikdy nebol proti očkovaniu. Nesúhlasí len s povinným očkovaním a odmieta aj možnosť, že by povinné očkovanie v členských štátoch nariadila EÚ. Rozhodnutie by podľa neho malo ostať v rukách štátov.

Poznamenal tiež, že očkovanie nie je jedinou cestou v boji proti pandémii. "Netvárme sa, že keby máme 80 percentnú zaočkovanosť, tak nám už pacienti nebudú pribúdať." Kritizuje aj delenie spoločnosti na očkovaných a nezaočkovaných.

Klus zdôraznil, že ide najmä o záchranu zdravotníckeho systému. "Preto sa zvýhodňujú zaočkovaní pred nezaočkovanými aj vo všetkých krajinách EÚ." Považuje však za správne, aby boli aj očkovaní ľudia pretestovaní častejšie.