< sekcia Slovensko

Rezort bude platiť pracovníkov potrebných pre duálne školstvo

Rokovanie predsedu vlády SR Roberta Fica s predstaviteľmi Priemyselnej bipartity 21. októbra 2014 v Bratislave. Na snímke zľava minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter, predseda vlády SR Robert Fico a minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Pellegrini. Foto: TASR/Michal Svítok

Tieto náklady by sa mali podľa ministra pohybovať v rozmedzí od 100.000 do 200.000 eur ročne v závislosti od toho, koľko ľudí budú zväzy nakoniec potrebovať.

Bratislava 21. októbra (TASR) – Ministerstvo školstva bude uhrádzať zamestnávateľským zväzom a komorám náklady na pracovníkov, ktorí budú pôsobiť v oblasti regulácie odborného vzdelávania. Teda budú vydávať potvrdenia pre firmy, ktoré spĺňajú podmienky duálneho vzdelávania či napríklad certifikovať študijné programy. Uviedol to dnes po rokovaní predstaviteľov vlády s Priemyselnou bipartitou minister školstva Peter Pellegrini (Smer-SD).

Tieto náklady by sa mali podľa neho pohybovať v rozmedzí od 100.000 do 200.000 eur ročne v závislosti od toho, koľko ľudí budú zväzy nakoniec potrebovať. "Zamestnávatelia by v tomto chceli byť samostatnejší, ja to vítam, pretože tým sami preberajú zodpovednosť za to, koho a akým spôsobom si pripravia pre svoje spoločnosti, pre svoje firmy," opísal Pellegrini.Chcel by, aby zákon o duálnom vzdelávaní začal platiť od 1. septembra 2015, ale nepredpokladá, že sa do tohto systému zapoja hneď všetky firmy. "Bude nabiehať postupne. Začnú pravdepodobne tie najväčšie, najskúsenejšie firmy a bol by som rád, keby sa postupne zapájali aj malé firmy, ktoré si možno niekedy zoberú jedného – dvoch učňov k sebe do práce," vysvetlil šéf rezortu školstva.

Zároveň je tu podľa neho aj otázka motivácie zamestnávateľov, aby sa do takéhoto systému zapájali. Preto Pellegrini navrhuje vyrokovať pre nich daňovú úľavu. Počítala by sa na žiaka podľa počtu hodín, ktoré strávi vo firme na odbornej praxi. "Ak absolvuje 400 hodín a viac praktickej výučby, mala by plnú úľavu na dani a ak by mal 200 hodín a menej, mala by polovičnú daňovú úľavu," vyčíslil Pellegrini.

Firmy vítajú možnosť vstupu zamestnávateľov do odborného vzdelávania. Podľa prezidenta Zväzu automobilového priemyslu Jaroslava Holečka je to jedna z možností, ako zlepšiť súčasnú situáciu. Podľa neho totiž nie je možné, aby slovenské hospodárstvo potrebovalo v oblasti priemyslu ročne 33.000 nových pracovníkov len na nahradenie tých, čo odchádzajú do dôchodku a zo škôl dostávalo iba od 5000 do 10.000 absolventov. "To je taký priepastný rozdiel, ktorý nám naozaj môže spôsobiť úplné problémy vo fungovaní hospodárstva," zdôraznil Holeček.