Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. júl 2024Meniny má Jakub
< sekcia Slovensko

Rezort chce financovať škôlky a školské kluby zo štátneho rozpočtu

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Novela zákona má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia, niektoré časti budú účinné od rokov 2025 a 2028.

Bratislava 27. mája (TASR) - Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR chce financovať materské školy (MŠ) a školské kluby detí zo štátneho rozpočtu. Nateraz sú financované z daní príjmu fyzických osôb. Vyplýva to z návrhu novely zákona o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

"Má sa vytvoriť diferencovaný a transparentný systém financovania predprimárneho vzdelávania, aby sa zabezpečila stabilita, odolnosť a účelové viazanie finančných prostriedkov vyčlenených na vzdelávanie," uviedli z rezortu. Návrhom by sa splnil jeden z cieľov Plánu obnovy a odolnosti SR. Z dôvodu efektívnosti sa mení aj financovanie školských klubov detí.

Ministerstvo podotklo, že navrhované zmeny by nemali mať vplyv na rozpočet verejnej správy. "Negatívny vplyv na rozpočet obcí a pozitívny vplyv na štátny rozpočet sa vzájomne kompenzujú," objasnilo. Prioritne má podľa neho dôjsť len k zmene zdroja, prostredníctvom ktorého sa poskytujú finančné prostriedky zriaďovateľom MŠ a školských klubov detí, z ktorých sa uhrádzajú osobné a prevádzkové náklady.

V súčasnosti sú podľa rezortu MŠ a školské kluby detí bez ohľadu na zriaďovateľa financované z vlastných príjmov samosprávy, ktorých podstatnú časť predstavuje podiel na výnose na dani z príjmov fyzických osôb.

Novela zákona má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia, niektoré časti budú účinné od rokov 2025 a 2028.