Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 3. október 2023Meniny má Stela
< sekcia Slovensko

VIDEO: Rezort diplomacie sa stal terčom kybernetického útoku

P. Pellegrini, archívna snímka. Foto: TASR - Milan Kapusta

Po rokovaní Bezpečnostnej rady SR to novinárom oznámil premiér Peter Pellegrini s tým, že zatiaľ nemožno špecifikovať, kto za útokom stojí.

Bratislava 17. októbra (TASR) - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR sa stalo terčom rozsiahleho kybernetického útoku. Po rokovaní Bezpečnostnej rady SR to novinárom oznámil premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že zatiaľ nemožno špecifikovať, kto za útokom stojí.

"Tento útok odhalilo Vojenské spravodajstvo (VS) v dôsledku neštandardného správania sa počítačov. Po ich hĺbkovej analýze potvrdili, že nejde o bežnú infekciu, ale o sofistikovaný škodlivý kód, ktorý umožňuje útočníkom filtráciu dát zvnútra organizácie na útočníkove servery v zahraničí," povedal Pellegrini.Podľa jeho slov otázka identity útočníkov a predmetu ich záujmu je v súčasnosti predmetom a hlavným cieľom prebiehajúceho dokumentovania. "Na základe informácií, ktoré máme k dispozícii, som uložil riaditeľovi VS, aby prešetril aktuálny stav zabezpečenia celej vládnej siete," ozrejmil.

Predseda vlády ocenil pripravenosť VS. "Tento útok bol aktivovaný zo zahraničia, ide o nadnárodnú sofistikovanú špionážnu organizáciu. Pre ďalšiu obranu je nevyhnutné, aby sme začali kooperovať s tímami, ktoré prešetrujú podobné útoky v okolitých krajinách. Preto sme sa to rozhodli medializovať a oznámiť, že SR takéto veci vie odhaliť a prijímať protiopatrenia," deklaroval Pellegrini s tým, že bude žiadať členov vlády, aby podporili ďalšie masívne investície do kybernetickej bezpečnosti.

Na otázku, či došlo k úniku nejakých tajných informácii, jasne neodpovedal. "Nedošlo, chvalabohu, k znefunkčneniu celého systému ministerstva. Preveruje sa, čo všetko mohli útočníci na rezorte vidieť. Ale opatrenia sa prijímali priebežne tak, aby neboli Slovenskej republike spôsobené škody," uzavrel.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) potvrdil, že útočníci sa nedostali k utajovaným skutočnostiam. "Citlivé informácie komunikujeme po iných kanáloch, ktoré sú dobre strážené," uistil.

Vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) vyhlásil, že kyberútoky sú problém, s ktorými žijeme opakovane a takmer na dennej báze. "Ataky prichádzajú v pravidelných intervaloch a takmer nikdy sa o nich nič nevie, lebo zasiahnu jednotky, ktoré sú na to pripravené. Ministerstvo zahraničných vecí má špecifickú štruktúru, má sieť zastupiteľských úradov po celom svete," povedal Raši s tým, že nielen Slovensko, ale všetky štáty a inštitúcie sveta sú v permanentnom ohrození a ide o to, aby sa novým hrozbám predchádzalo a dalo sa na ne reagovať. "Práve kvôli tomu, že ataky sa opakujú, robíme preventívne skúšky bezpečnosti jednotlivých ochranných systémov, aby sa bezpečnosť zvyšovala. Ale nikto na svete nikdy nebude pripravený na to, aby odolal všetkým útokom," uzavrel.

Výberová chronológiu hackerských útokov počas posledných piatich rokov, terčom ktorých boli slovenské inštitúcie resp. slovenskí politici.28. marca 2014
Internetovú stránku Roberta Fica www.fico2014.sk v čase, keď politik kandidoval v prezidentských voľbách, napadol neznámy hacker. Umiestnil na nej nepravdivú informáciu o tom, že sa prezidentský kandidát Smeru-SD vzdáva kandidatúry. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Smeru-SD Monika Počátková. Strana Smer-SD podala podnet na Ústrednú volebnú komisiu.

16. novembra 2014
Hackeri počas sobotného (15. 11.) priebežného zverejňovania neoficiálnych výsledkov komunálnych volieb napadli webové stránky www.statistics.sk a www.volbysr.sk. Uviedla to predsedníčka Štatistického úradu (ŠÚ) SR Ľudmila Benkovičová. "Prvý útok hackerov sa začal tesne po 21.00 h a po 20 minútach bol eliminovaný. Druhý útok, ktorý bol značne mohutnejší, ten bol podľa našich informatikov skutočne nebezpečný, sme zaznamenali približne o 23.00 h približne do 23.20 h," spresnila šéfka štatistikov. Útok sa prejavil spomalením webstránky a dlhým načítavaním výsledkov. Spracovanie výsledkov nebolo ohrozené.

7. mája 2015
Deň pred 70-tym výročím ukončenia druhej svetovej vojny bol hacknutý web slovenského europoslanca Branislava Škripeka. Pôvodnú stránku sa nepodarilo obnoviť a funguje v núdzovom režime. Pravdepodobne išlo o útok skupiny, ktorá podobným spôsobom napadla aj francúzsku leteckú spoločnosť a označuje sa ako "El Moujahidin". Branislav Škripek sa domnieval, že to môže byť reakcia na jeho aktívny prístup v politických otázkach Blízkeho východu.

6. marca 2016
Spracovanie výsledkov parlamentných volieb bolo komplikované a sprevádzal ho hackerský útok. Uviedla to predsedníčka Štatistického úradu (ŠÚ) SR Ľudmila Benkovičová. Stalo sa to v čase od 22.50 h do 23.20 h. "Štatistický úrad má bezpečnostný projekt, v zmysle ktorého sme problém riešili a po 23.20 h nabehli štandardné pomery," priblížila Benkovičová s tým, že útok sa týkal komunikačnej infraštruktúry. Spracovanie výsledkov volieb podľa šéfky štatistikov nebolo ohrozené a všetko prebehlo v zmysle noriem.

11. augusta 2016
Hackerský útok z marcových parlamentných volieb preverila inštitúcia CSIRT.SK. Potvrdila útoky zo zahraničia (DDoS prostredníctvom siete botnet). ŠÚ SR sa tentoraz na políciu pre hackerov neobrátil. Nevznikla totiž finančná ujma a nebolo ani ohrozené spracovanie výsledkov volieb. TASR to potvrdil generálny riaditeľ Sekcie informatiky ŠÚ SR Štefan Tóth.

12. mája 2017
Masívny útok hackerov zasiahol milióny počítačov na celom svete, jeho terčom bola aj nitrianska fakultná nemocnica. Ako 15. mája informovala hovorkyňa nemocnice Tatiana Timková, v tom čase bolo na oddeleniach a ambulanciách v prevádzke približne polovica počítačov, ďalšie sa priebežne kontrolovali a spúšťali do prevádzky. Zdravotná starostlivosť v nitrianskej nemocnici nebola nijako obmedzená.

25. mája 2018
Nezávislý krajský a mestský poslanec v Banskej Bystrici Igor Kašper podal 24. mája na polícii trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre možné spáchanie trestného činu vydierania. Ako vysvetlil, pred krátkym časom sa mu ozval neznámy hacker, ktorý sa mu nabúral do viacerých jeho emailových účtov a ďalších, ako napríklad na facebooku. Potom cez ne vydieral a vyhrážal sa mu.