< sekcia Slovensko

Rezort diplomacie neeviduje Slovákov medzi obeťami na Srí Lanke

Príbuzní stoja pri rakve s pozostatkami 12-ročného dievčaťa Snehy Savindiovej, ktorá zahynula počas nedeľných samovražedných útokov v meste Negombo na Srí Lanke 22. apríla 2019. Foto: TASR/AP

V pondelok medzitým odvolali na Srí Lanke celoštátny zákaz vychádzania, vyhlásený po útokoch na 12 hodín.

Bratislava/Kolombo 22. apríla (TASR) - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR naďalej neeviduje Slovákov medzi obeťami a zranenými po nedeľných (21.4.) bombových útokoch na Srí Lanke. TASR to potvrdil slovenský rezort diplomacie. Počet obetí na Srí Lanke sa zvýšil na najmenej 290.

Ministerstvo zahraničných vecí v nedeľu pre TASR uviedlo, že sa pracovníci zastupiteľského úradu v Dillí spojili s honorárnym konzulom, ako aj s tamojšími úradmi a preverujú, či sa medzi obeťami a zranenými nachádzajú občania Slovenska.

Rezort diplomacie prostredníctvom svojho webu a na sociálnej sieti v nedeľu Slovákom na Srí Lanke odporučil dodržiavať pokyny bezpečnostných zložiek, maximálnu opatrnosť a vyhýbať sa miestam s veľkou koncentráciou ľudí. "V prípade potreby môžu kontaktovať občania Slovenskej republiky MZVaEZ SR na telefónnom čísle +421 2 5978 5978 (v slovenskom jazyku)," uviedlo ministerstvo s tým, že vláda Srí Lanky z bezpečnostných dôvodov môže blokovať sociálne siete.

Na najmenej 290 mŕtvych vzrástol počet obetí série bombových útokov, ku ktorým došlo v nedeľu na Srí Lanke. Zranenia pri výbuchoch utrpelo ďalších viac než 500 ľudí. V pondelok to oznámil hovorca miestnej polície a dodal, že v súvislosti s explóziami už zadržali 24 osôb.

Osem výbuchov, ktoré nastali v luxusných hoteloch a katolíckych kostoloch v metropole Kolombo, ako aj v dvoch ďalších srílanských mestách, bolo najhorším násilím v juhoázijskej ostrovnej krajine od konca tamojšej dlhoročnej občianskej vojny pred desaťročím. Medzi zabitými je podľa srílanskej vlády najmenej 27 cudzincov. Správa o ďalšom zvýšení počtu obetí prišla po oznámení, že neďaleko hlavného letiska v Kolombe v nedeľu večer našli a neskôr zneškodnili podomácky vyrobenú rúrkovú bombu.

V pondelok medzitým odvolali na Srí Lanke celoštátny zákaz vychádzania, vyhlásený po útokoch na 12 hodín. Ulice metropoly boli ráno prevažne prázdne, väčšina obchodov bola zatvorená, pričom tam hliadkovalo množstvo vojakov a policajtov.