< sekcia Slovensko

Rezort kultúry prerozdelí milióny eur na obnovu kultúrnych pamiatok

Na archívnej snímke ministerka kultúry SR Natália Milanová. Foto: TASR - Dano Veselský

Prioritou u podprogramu Obnova kultúrnych pamiatok na rok 2021 je obnova striech, ktoré sú jedným z kľúčových prvkov pre zachovanie pamiatok.

Bratislava 25. júna (TASR) – Ministerstvo kultúry (MK) SR vyplatí v rámci dotácií na obnovu kultúrnych pamiatok päť miliónov eur. V rámci podprogramu grantovej schémy Obnovme si svoj dom peniaze prerozdelí medzi 322 projektov.

"V termíne výzvy prišlo 622 žiadostí, odborné komisie z nich po posúdení navrhli podporiť 322," uviedla hovorkyňa rezortu kultúry Zuzana Viciaňová o výzve, ktorá bola vyhlásená v decembri 2020 a s predĺžením trvala do polovice februára. "Väčšina podporených projektov (232) sa týkala reštaurátorských prác, ďalšie sú zamerané na archeologický výskum či na čiastočné alebo komplexné výmeny striech," spresnila.

Pripomenula, že prioritou u podprogramu Obnova kultúrnych pamiatok na rok 2021 je obnova striech, ktoré sú jedným z kľúčových prvkov pre zachovanie pamiatok. Dotácie v podprograme sú takisto poskytované na obnovu kaštieľov v kritickom stavebno-technickom stave, na podporu tradičných stavebných technológií a umelecko-remeselných prác pri obnove kultúrnych pamiatok, ale aj na projekty saturujúce dosahy pandémie ochorenia COVID-19 v danej lokalite. Dotácie sa týkajú tiež podpory zachovania pamiatok v menej rozvinutých okresoch i tých, ktoré sú v lokalitách s potenciálom rozvoja cestovného ruchu.