Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 17. júl 2024Meniny má Bohuslav
< sekcia Slovensko

Rezort obrany nevylučuje nižšiu refundáciu za darované migy

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD). Foto: TASR - Martin Baumann

Exminister obrany a šéf mimoparlamentných Demokratov tvrdí, že za jeho pôsobenia vyjednali pre Slovensko za migy a systém Kub približne 150 miliónov eur.

Bratislava 21. marca (TASR) - Ministerstvo obrany (MO) SR nevylúčilo, že Slovensku preplatia z Európskeho mierového nástroja (EPF) za stíhačky MiG-29 a systém Kub darované Ukrajine menej, ako sa očakávalo. Potvrdilo tak slová ministra zahraničných vecí Juraja Blanára (Smer-SD) po pondelkovom (18. 3.) zasadnutí Rady Európskej únie (EÚ) pre zahraničné veci v Bruseli. Exminister obrany Jaroslav Naď rovnako predpokladá nižšiu refundáciu ako pôvodne prisľúbených 150 miliónov eur. Slovensko podľa neho dnes nie je spoľahlivým partnerom a spojencom.

"Nové vedenie MO SR vyvíja maximálnu mieru úsilia, aby bola miera refundovaných prostriedkov čo najvyššia. Vzhľadom na realitu, v akej sa dnes Slovensko ocitlo, bolo nemiestne, keď bývalé vedenie klamlivo informovalo verejnosť o miere a podmienkach pomoci pred tým, než bola reálne vyrokovaná," uviedol pre TASR komunikačný odbor MO SR. Za balík pomoci, ktorý obsahoval stíhačky MiG-29 a časť systému Kub, Európska únia uznala podľa rezortu Slovensku celkové náklady vo výške 460 miliónov eur. O podmienkach a výške preplácania sa ďalej rokuje.

Exminister obrany a šéf mimoparlamentných Demokratov tvrdí, že za jeho pôsobenia vyjednali pre Slovensko za migy a systém Kub približne 150 miliónov eur. "Keďže súčasné vedenie ministerstva obrany je nerešpektované, keďže sa s ním nikto nechce stretávať a rokovať, dostáva sa do situácie, že je menší záujem našich partnerov v EÚ komunikovať so SR," komentoval pre TASR. Predpokladá, že za pôsobenia súčasných ministrov Juraja Blanára a Roberta Kaliňáka (obaja Smer-SD) preplatia Slovensku menej. Hovorí o dôkaze ich neschopnosti a nerešpektovania ich proruskej politiky zo strany partnerov.

Slovensko celkovo nahlásilo do Európskeho mierového nástroja pomoc Ukrajine v hodnote 671 miliónov eur. Zatiaľ mu preplatili 82,1 milióna eur. V ďalších fázach sa podľa ministerstva očakáva 5,5 milióna eur a refundácia pomoci poskytnutej v rámci tzv. muničnej iniciatívy v sume 25,52 milióna eur postupne v rokoch 2024 až 2027.

Šéf slovenskej diplomacie po rokovaní v Bruseli priznal, že ho znepokojujú informácie, že Slovensko prostredníctvom EPF dostane menej finančných prostriedkov za odovzdanie lietadiel Mig-29 Ukrajine, ako pôvodne očakávalo, a že posledná tranža refundácie týchto financií pre Slovensko je pozastavená. "Na tomto ešte nie je plná dohoda, ale môžem predpokladať, že to nebude v tej pôvodnej výške, ktorá bola sľúbená," vysvetlil.

Darovanie 13 stíhačiek MiG-29 a časti systému protivzdušnej obrany Kub formou medzivládnej dohody medzi Slovenskom a Ukrajinou v marci 2023 schválila vláda Eduarda Hegera.