< sekcia Slovensko

Rezort obrany zvažuje vojensko-technickú pomoc v boji proti islamistom

Kurdskí bojovníci sa pripravujú na streľbu z mínometu pri Mósulskej priehrade v Chamibarakate pri irackom meste Mósul 17. augusta 2014. Foto: TASR/AP

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák ešte v septembri naznačil, že by sme mohli poskytnúť výcvik irackým ozbrojeným silám a Kurdom čeliacim Islamskému štátu v pozemných operáciách v Iraku.


Bratislava 8. októbra (TASR) -Slovensko aktuálne zvažuje pomoc pre iracké bezpečnostné sily v boji proti militantnej skupine Islamský štát. TASR to potvrdila hovorkyňa rezortu obrany Martina Balleková.

"Slovenská republika analyzuje možnosti vojensko-technickej pomoci pre iracké bezpečnostné sily, o ktorú bolo požiadané," uviedla Balleková. Ministerstvo vyslanie vojakov do konfliktu vylúčilo.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák ešte v septembri naznačil, že by sme mohli poskytnúť výcvik irackým ozbrojeným silám a Kurdom čeliacim Islamskému štátu v pozemných operáciách v Iraku. "Sme si vedomí svojej zodpovednosti, lebo je to hrozba, ktorá sa týka aj nás, takže si nebudeme pred ňou zatvárať oči," zdôraznil vtedy minister.

Islamský štát je radikálna islamistická teroristická organizácia. Na ňou dobytom území vyhlásila samostatný štát rozprestierajúci sa na území Iraku a Sýrie, ktorý neuznáva žiadna krajina sveta. Na čele širokej koalície, ktorá vedie ťaženie zamerané na zničenie militantov z organizácie Islamský štát, sú Spojené štáty. Medzinárodná koalícia za menej ako dva mesiace zhodila počas náletov takmer 1000 bômb.